Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ W MIŃSKU MAZOWIECKIM OFERUJE:

Jeżeli jesteś zainteresowany/a/ wstąpieniem w struktury jednostek /instytucji/ wojskowych /na stałe lub czasowo/ proszę o zapoznanie się z Naszą ofertą.

W chwili obecnej każdy obywatel/ka/ może ubiegać się o przyjęcie do:

1. Zawodowej służby wojskowej.

2. Służby kandydackiej /szkolnictwo wojskowe/.

3. Służby w wojskach obrony terytorialnej.

4. Służby przygotowawczej.

5. Na długotrwałe ćwiczenia żołnierzy rezerwy /od 1-3 miesięcy/.

Oferta dotyczy osób / mężczyzn i kobiet/ którzy:

1. Posiadają polskie obywatelstwo.

2. Wiek min. 18 l. max 55 l. w korpusie szeregowych i 63 l. w korpusie podoficerskim i oficerskim.

3. Dobry stan zdrowia /kat. A/.

4. Wykształcenie – w zależności od formy służby – min. gimnazjalne /podstawowe/ a w przypadku uczelni wojskowych średnie z maturą.

WARUNKI REKRUTACJI ORAZ INNE INFORMACJE / oprócz wymienionych w pkt.2/:

1. ZAWODOWA SŁUŻBA WOJSKOWA:

a. posiadanie tytułu żołnierza rezerwy / odbycie przeszkolenia wojskowego i złożenie przysięgi wojskowej/;

b. posiadanie specjalności wojskowej, wyszkolenia cywilnego zgodnego z wymaganym przez dowódcę jednostki wojskowej;

c. pozytywny wynik ze sprawdzianu z wyszkolenia fizycznego i rozmowy kwalifikacyjnej;

d. pozytywne wyniki badań lekarskich /RWKL/ i pracowni psychologicznej /WPP/.

e. Nabór we wszystkich korpusach osobowych /szeregowych, podoficerów i oficerów/ i specjalnościach wojskowych prowadzą jednostki wojskowe na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronach internetowych JW i WKU

f. Uposażenie w poszczególnych stopniach wojskowych wynosi: szer. – 4110,00 zł, kpr. – 4660,00 zł, ppor. 5790,00 zł.

SŁUŻBA KANDYDACKA / SZKOLNICTWO WOJSKOWE

Uwaga: nabór do uczelni wojskowych został wydłużony do 17.07.2020r.

a. nabór prowadzą: Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto do 14 sierpnia można składać wnioski do Szkoły Podoficerskiej w Dęblinie.

b. posiadanie wykształcenia średniego ze świadectwem dojrzałości;

d. pozytywne wyniki badań lekarskich /RWKL/ i pracowni psychologicznej /WPP/.

e. Student uczelni wojskowej nie ponosi żadnych kosztów kształcenia /zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie itp. – bezpłatne/. Po ukończeniu uczelni ma zagwarantowaną pracę w wybranej JW. Ponadto otrzymuje świadczenie pieniężne, które wynosi 1200,00 zł na I roku w stopniu szeregowego i kolejnych latach studiów jest odpowiednio wyższe.

f. Więcej informacji na stronach ww. uczelni i szkoły podoficerskiej oraz WKU.

TERYTORIALNA SŁUŻBA WOJSKOWA

a. Służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej mogą odbywać osoby na co dzień pracujące, studiujące i uczące się.

b. Nabór do WOT na naszym terenie prowadzą 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Ciechanowie oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej WOT. Ponadto można ubiegać się o przyjęcie do innych jednostek WOT na terenie całego kraju, co jest istotne ze względu na czasowy pobyt w innej miejscowości.

c. Żeby  zostać „terytorialsem” należy wniosek złożyć w macierzystym WKU a następnie odbyć przeszkolenie w wybranej jednostce WOT /16 – dniowe dla osób, które dotychczas nie odbywały żadnej formy służby wojskowej lub 8 – dniowe dla żołnierzy rezerwy/. Po zakończonym szkoleniu żołnierz WOT odbywa 2 dniowe /weekendowe/ ćwiczenia jeden raz w miesiącu.

d. Uposażenie: 117,14 zł za każdy dzień szkolenia i 411,00 zł dodatek za gotowość bojową czyli za odbyte dwudniowe ćwiczenia otrzymuje świadczenie w wysokości 645 zł. Za szesnastodniowe szkolenie otrzymuje uposażenie w wysokości 1872 zł.

e. Najbliższe szkolenia w 5 i 6 Brygadach OT rozpoczynają się już w sierpniu. Więcej informacji można uzyskać w WKU w Mińsku Mazowieckim lub na stronach internetowych WKU i WOT.

SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA:

a. jest podstawowym sposobem uzyskiwania tytułu "żołnierza rezerwy"

b. szkolenie w wybranym ośrodku szkolenia /jednostce wojskowej/ trwa ok 3,5 miesiąca /dotyczy korpusu szeregowych/.

c. najbliższe szkolenie rozpoczyna się we wrześniu br. Biorąc pod uwagę proces rekrutacji wniosek do WKU należy złożyć jak najszybciej.

d. więcej informacji na temat służby przygotowawczej można uzyskać bezpośrednio w WKU lub na stronie internetowej WKU.

e. uposażenie: 1233,00 zł za miesiąc służby plus odprawa w wysokości 2600,00 zł po ukończeniu służby przygotowawczej.

f. uwaga absolwenci klas wojskowych /certyfikowanych/, dla Was szkolenie rozpoczyna się już 10 sierpnia i trwa tylko ok. miesiąc.

DŁUGOTRWAŁE ĆWICZENIA ŻOŁNIERZY REZERWY / w trybie ochotniczym/

a. Czas trwania ćwiczeń: od jednego do trzech miesięcy. Szkolenie dotyczy żołnierzy rezerwy we wszystkich korpusach osobowych i specjalnościach wojskowych. Wniosek należy złożyć w WKU.

b. Szkolenie jest realizowane w wytypowanych jednostkach na terenie całego kraju. Najbliższa JW realizująca takie szkolenie to 1 BPpanc z Wesołej a najbliższe szkolenie rozpoczyna się już 13 lipca a kolejne w następnych miesiącach do końca br.

c. Uposażenie zgodne z posiadanym stopniem wojskowym np. szeregowy 4110,00 zł.

Wybierając jedną w ww. przedstawionych ofert należy pamiętać, że bierzesz aktywny udział w systemie obronności RP ale również, że jest to okazja do sprawdzenia się w działaniu na współczesnym polu walki, możliwość uzyskania nowych umiejętności a w dalszej perspektywie może wstąpienia w szeregi żołnierzy Wojska Polskiego.

Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że realizując swoje pasje i marzenia zarabiasz co w obecnej trudnej sytuacji na rynku pracy jest bardzo ważne.

Więcej informacji o przedstawionych ofertach można uzyskać odwiedzając WKU w Mińsku Mazowieckim, odwiedzając naszą stronę internetową /www.wkuminskmaz.wp.mil.pl/ lub dzwoniąc do Nas na nr telefonów podane na stronie. Od pewnego czasu również jesteśmy na facebooku.

Wojskowy Komendant Uzupełnień

w Mińsku Mazowieckim