powiatwegrowski.pl - Strona główna

Zasady współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi

Drukuj

Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi.

Decyzja nr 168/MON z dnia 7 grudnia 2020 r. wprowadza m.in. możliwość zawarcia partnerskiej umowy proobronnej pomiędzy MON a organizacją pozarządową, prowadzącą działalność proobronną i współpracującą z resortem.

W partnerskiej umowie proobronnej zawarte będą m.in.:

- zobowiązania resortu w zakresie podnoszenia kwalifikacji członków organizacji,

- zobowiązania organizacji do angażowania się w przedsięwzięcia resortu związane z upowszechnianiem umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
Rozwiązanie to umożliwi m.in. wykorzystanie umiejętności instruktorskich członków organizacji pozarządowych w szkoleniu młodzieży objętej programami resortowymi (Oddziały Przygotowania Wojskowego, Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, CYBER.MIL z klasą).


Ponadto, decyzja określa także zasady i harmonogram planowania współpracy pomiędzy MON a partnerami społecznymi oraz formy i zasady pozafinansowego (merytorycznego i logistycznego) wsparcia organizacji m.in. poprzez udostępnianie nieruchomości i sprzętu wojskowego.

 

ZASADY WSPÓŁPRACY Z WOJSKIEM

 

Współpraca dowództw, instytucji wojskowych oraz jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi stanowi ważny element działalności Sił Zbrojnych RP, a jej celem jest między innymi angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności państwa oraz edukacja obronna społeczeństwa – szczególnie młodzieży.

Współpraca prowadzona jest na podstawie ww. decyzji i umożliwia merytoryczne i logistyczne wspieranie przedsięwzięć partnerów społecznych przez jednostki wojskowe. Wsparcie obejmuje pomoc organizacyjną, aktywne uczestnictwo przedstawicieli resortu w przedsięwzięciach partnera społecznego, udostępnianie uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pomieszczeń, poligonów, hal sportowych, strzelnic oraz innych nieruchomości, a także udział żołnierzy w tych inicjatywach.


Podstawą udzielenia wsparcia merytorycznego i logistycznego dla inicjatyw partnerów społecznych jest umieszczenie ich przedsięwzięć w „Planie współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi”, który opracowywany jest na każdy rok kalendarzowy,  na podstawie wniosków partnerów społecznych zgłoszonych do dowódców jednostek wojskowych, od których oczekiwane jest wsparcie.

 

Partnerzy społeczni zgłaszają planowane przez siebie przedsięwzięcia i potrzeby z tym związane do planów współpracy jednostek wojskowych w terminie do 10 września, na kolejny rok kalendarzowy. Udostępnianie partnerom społecznym sprzętu wojskowego odbywa się odpłatnie lub nieodpłatnie. Zatwierdzone plany współpracy jednostek wojskowych zamieszczane są w ich serwisach internetowych.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 261 353 064.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.