powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie węgrowskim

Drukuj
(galeria: 1)

Przypadające na 1 marca święto służy upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym roku na terenie powiatu węgrowskiego święto obchodzone będzie w Węgrowie, Łochowie i Sadownem.

W Węgrowie obchody rozpoczną się w Węgrowskim Ośrodku Kultury o godzinie 10.00, prelekcją uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sadownego na temat por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”. Po prelekcji odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego. Ta część obchodów finansowana jest ze środków Starostwa Powiatowego w Węgrowie. Po części artystycznej odbędzie się uroczysta msza święta, po której przy ul. Kościelnej odbędzie się Apel Pamięci. Na wieczór w Węgrowskim Ośrodku Kultury zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego oraz laureatów Powiatowego Przeglądu Pieśni Legionowych. Tę część obchodów organizuje Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej.

W Łochowie obchody rozpocznie złożenie kwiatów pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” o godzinie 17.30 w Parku Dębinka. Następnie na godzinę 18.00 zaplanowana jest uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym w Jerzyskach. Po mszy świętej, około godziny 19.00, obchody zakończą się przy Małej Szkole Podstawowej w Brzuzie, gdzie zostaną złożone kwiaty na symbolicznej mogile por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”.

Dalsza część obchodów na terenie powiatu węgrowskiego zaplanowana jest na 3 marca. Wtedy to w Łochowie odbędzie się VII edycja biegu „Tropem Wilczym”, a w Sadownem właściwe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpocznie uroczysta msza święta o godzinie 9.30. Po mszy świętej zaplanowano złożenie kwiatów na grobie por. Henryk Małkiński ps. Kulesza Następnie odbędzie się zapalenie zniczy przy krzyżu znajdującym się w lesie między Sadownem a Zieleńcem, przy DK-50, w miejscu postrzelenia por. Małkińskiego.
Sadowieńskie obchody zostały zorganizowane przez Koło Prawa i Sprawiedliwości Stoczek-Sadowne.

(galeria: 2)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.