Odsłonięcia pomnika porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur” w Łochowie

Odsłonięcia pomnika porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur” w Łochowie

13 września w Łochowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym Niepokalanego Serca NMP w Łochowie, celebrowaną przez biskupa seniora Antoniego Dydycza.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości  udali się  na miejsce odsłonięcia pomnika żołnierza niezłomnego przy ul Armii Krajowej i Parku Dębinka w Łochowie. Na uroczystość przybyli m.in.: rodzina porucznika Hieronima Piotrowskiego, władze samorządowe: województwa – Pani Elżbieta Lanc – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego; powiatu – na czele ze Starostą Węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem; gminy – na czele z Burmistrzem Łochowa  Marianem Dzięciołem; mieszkańcy Gminy Łochów.

Inicjatorem budowy był Artur Lis dyrektor MiGOK w Łochowie.

Hieronim Piotrowski „JUR” (1910 –1947)

Oficer Armii Prusy w kampanii wrześniowej, 3 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, Białostockiego Okręgu AK-OKO-WiN, Komendant Obwodu Wolność i Nienawistność Ostrów Mazowiecka.

Walczył o niepodległość Ojczyzny, wiarę przodków i wolność człowieka. Poległ śmiercią bohatera zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza 16 stycznia 1947r.

Chwała bohaterom!