powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obowiązek oznakowania posesji

Drukuj
(galeria: 1)

Szanowni Państwo,

przypominamy ,że zgodnie z zapisami art.47b ustawy z dnia 17 maja 1989 roku – Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz.U. z 2019 r. poz.725 ), właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

 Na tabliczce,  oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw - nazwę miejscowości.

Prawidłowe i widoczne oznakowanie budynków, wyraźne ich ponumerowanie jest  ważne nie tylko z przyczyn porządkowych ,lecz  w szczególności  jest bardzo istotne w pracy służb ratunkowych, bowiem  w znaczny sposób przyczynia się do szybszego dotarcia służb ratunkowych pod wskazany adres i szybszego udzielenia pomocy .

Jednocześnie informujemy, że brak odpowiedniego oznakowania posesji stanowi wykroczenie wskazane w art. 64  ustawy z dnia 20 maja 1971 roku- Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2018 roku, poz.618), który stanowi :

„§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.”

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.