Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie węgrowskim

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w powiecie węgrowskim

Drukuj
(galeria: 1)

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. 1 marca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Węgrowie oraz Łochowie.

W Węgrowie uczczono pamięć Wyklętych Mszą świętą w Bazylice Mniejszej o godzinie 14. Po mszy świętej złożono kwiaty pod tablicą poświęconą m. in. rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, której odsłonięcie 1 marca 2014 roku przez Stowarzyszenie Niezłomni Węgrów, na czele którego stoi Tomasz Staręga, zapoczątkowało węgrowskie obchody. Na węgrowskim rynku stanęła także wystawa na pamiątkę 10-tej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tych podniosłych uroczystościach wzięli udział m. in.: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, środowiska kombatanckie, klasy mundurowe, dyrektorzy jednostek organizacyjnych.

W Łochowie Gminne Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą świętą w Jerzyskach w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Następnie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym miejsce śmierci mjr Hieronima Piotrowskiego ps. "Jur" i przy tablicy poświęconej pamięci gen. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" w dawnej Szkole Podstawowej w Łosiewicach. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentował Wicestarosta Węgrowski Marek Renik.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.