Obchody 150. rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Obchody 150. rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Salwa honorowa (galeria: 1)

...

W miniony piątek( 01.02.3012) rozpoczęły się uroczyste, trzydniowe obchody 150. rocznicy Bitwy pod Węgrowem, zainaugurowane konferencją naukowa pt. „ Powstanie Styczniowe- retrospekcja z perspektywy 150- lecia” , która odbyła się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Drugi dzień obchodów( 02.02.2013) upłynął pod znakiem podróży historyczno- geograficznej szlakiem walk Powstania Styczniowego na Ziemi Węgrowskiej, po czym odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Berlińskiego i nieznanych powstańców poległych w Powstaniu Styczniowym.

Ostatniego dnia ( 03.02.2013), uroczystości upamiętniające odbyły się pod Pomnikiem Powstania Styczniowego 1863 r. Udział w nich wzięli znamienici goście m. in. : Czesław Mroczek- Sekretarz Stanu w MON, Stanisława Prządka- Posłanka RP, Henryk Górski- Senator RP, Janina Orzełowska- członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Maria Koc- Radna Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Fedorczyk- Starosta Węgrowski, a także Kompania Honorowa 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Po złożeniu wieńców, zgromadzeni udali się na uroczystą Mszę św. w intencji poległych, którą po łacinie celebrował ks. bp Antoni Dydycz.

Ostatnim i najbardziej oczekiwanym punktem obchodów była inscenizacja Bitwy pod Węgrowem, którą rozegrano w Parku im. Armii Krajowej. Dzięki niesamowitym efektom dźwiękowym oraz świetlnym była wyjątkowo widowiskowa i mimo przenikliwego zimna, zgromadziła tłumy widzów.

... (galeria: 2)
... (galeria: 3)
... (galeria: 4)
... (galeria: 5)