Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Węgrowie

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Węgrowie

Uroczyste obchody z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 11 listopada 2018r. w Węgrowie rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. prałata Leszka Gardzińskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod budynek poczty. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki i przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Kamil Komorowski dokonali uroczystego odsłonięcia  nowego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument poświęcił ks. prał. Leszek Gardziński. Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Słowa do zebranych skierowała także Wicestarosta Halina Ulińska, która przedstawiła działania Powiatu Węgrowskiego na rzecz upamiętnienia 100. lecia Odzyskania Niepodległości. Okolicznościowe listy odczytali: Kamil Komorowski w imieniu prezesa IPN Jarosława Szarka - Kamil Komorowski i w imieniu Wicemarszałek Senatu RP Mari Koc - Zofia Paczóska. Po wystąpieniach delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Wicestarosta Halina Ulińska i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Paweł Marchela.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa. Honorową wartę przy pomniku pełnili węgrowscy harcerze.

Zaprojektowany przez architekta mgr. inż. Katarzynę Woźnicką pomnik Józefa Piłsudskiego stanął w miejscu wcześniejszej tablicy. Budowę sfinansowaną  z funduszy IPN wykonał Lech Pawlak. Autorem inskrypcji na pomniku jest dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie - Roman Postek.

Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki i przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Kamil Komorowski dokonali uroczystego odsłonięcia  nowego pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. (galeria: 16)
Monument poświęcił ks. prał. Leszek Gardziński (galeria: 19)
Wystąpienie Burmistrza Węgrowa Krzysztofa Wyszogrodzkiego. (galeria: 20)
Przemówienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej. (galeria: 21)