Norwid na barykadzie

Norwid na barykadzie

To już trzecie z cyklu dwunastu spotkań z Norwidem na okoliczność Roku Norwida. (Zaplanowane jest jedno spotkanie w miesiącu). Powiat Węgrowski jest jednym z 9 sygnatariuszy listu obchodów w związku z 200. Rocznicą Urodzin Cypriana Norwida, na które składa się m.in. 12 spotkań tematycznych pn. „Moja droga do Norwida”, poświęconych temu wielkiemu poecie, dramaturgowi, rzeźbiarzowi, malarzowi, myślicielowi.

Gospodarzem trzeciego norwidowskiego spotkania jest Powiat Wołomiński. I tak Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie Joanna Hołubicka zapraszają w piątek 26 marca o godz. 17.00 na trzecie spotkanie tematyczne z cyklu „Moja droga do Norwida”. Rozmowę z Elizą Kiepurą poprowadzi Karol Samsel. Tematem dialogu "Norwid na barykadzie" stanie się zderzenie dwóch postaw i procesów twórczych: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Cypriana Norwida. Obydwu artystów we własnych literackich reprezentacjach wojny i katastrofy łączą idea bezkrwawej ofiary pokoleń, a także patos, wzniosłość, a zarazem trudna etyczność posługi poety - tyrteja (Norwid) i poety - żołnierza (Baczyński).

Prelegenci:
Karol Samsel – doktor habilitowany nauk humanistycznych, historyk literatury, filozof i poeta. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredagował tomy prac poświęconych Norwidowi: Hieroglifem zapisane. Cyprian Norwid (Warszawa 2012). Kilkuletni prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego, a także Koła Literatury i Kultury Modernizmu. Redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Publikował swoje teksty w „Pracach Filologicznych”, „Studiach Norwidianach” oraz w „Yearbook of Conrad Studies (Poland)”.

Eliza Kiepura - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, autorka książki "W czasie, poza czasem. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a koncepcje sztuki wyrastające z nauk przyrodniczych"; specjalista psychologii klinicznej, adiunkt w Zakładzie Wczesnej Interwencji Psychologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku biblioteki oraz Powiatu Wołomińskiego. Spotkania w ramach cyklu "Moja droga do Norwida" organizowane są we współpracy z Fundacją Museion Norwid. Partnerem medialnym wydarzenia jest portal www.wwl24.pl.

Link do zapowiedzi organizowanego przez bibliotekę trzeciego spotkania tematycznego w ramach cyklu "Moja droga do Norwida": https://www.facebook.com/events/827063971212677

Pierwsze (styczniowe) i drugie (lutowe) spotkanie z Norwidem odbyło się w Pałacu w Chrzęsnem koło Tłuszcza.

29 stycznia br. finałowy punkt inauguracji obchodów: pierwsze z cyklu 12 spotkań: „Moja droga do Norwida” z wybitnymi badaczami norwidologami - Piotrem Chlebowskim oraz Tomaszem Korpyszem.

Zob.: https://www.youtube.com/watch?v=xd627_4TL-U&t=5105s

26 lutego br., Tomasz Jastrun i Karol Samsel W rozmowie: " Mrok i światło Norwida".

Zob.: https://www.youtube.com/watch?v=vAnV4WvlVR0&t=38s

Tekst: Tadeusz Krupa, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki