Narodowe Świeto Niepodległości

Narodowe Świeto Niepodległości

Uroczystość przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w Węgrowie (galeria: 1)

W uroczystościach Święta Niepodległości w Węgrowie organizowanych przez Samorząd Miasta Węgrowa, które odbyły się 11 listopada 2017 roku z ramienia samorządu powiatu węgrowskiego wzięli udział: Wicestarosta Halina Ulińska, Wiceprzewodniczący Radu Powiatu Węgrowskiego Lidia Siuchta i Paweł Marchela oraz Radna Ewa Besztak. W uroczystości uczestniczyła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Pogram obchodów poprzedziła Msza Św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie koncelebrowana przez ks. Poboszcza Leszka Gardzińskiego. Wicestarosta Halina Ulińska podczas swojego wystąpienia wspomniała o zainagurowanych przez powiat węgrowski obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i zaprosiła do uczestniczenia w wydarzeniach, które będą organizowane w przyszłym roku. W węgrowskich obchodach Święta Niepodległości wzięli udział uczniowie klas służb mundurowych II Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, szkoły prowadzonej przez powiat węgrowski, a także poczty sztandarowe Powiatu Węgrowskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli: Wicestarosta Halina Uińska i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Marchela.

W obchodach związanych z 99 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowanych przez Burmistrza Łochowa oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łochowie udział wziął Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kamionnie, zostały złożone kwiaty a następnie wszyscy udali się na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Drugą część łochowskich obchodów rozpoczął patriotyczny koncert chóru parafialnego, następnie odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez Proboszcza ks. Romana Kowerdzieja. Mieszkańcy Łochowa po mszy spotkali się pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie miały miejsca oficjalne wystąpienia, a delegacja Samorządu Powiatu Węgrowskiego złożyła biało-czerwone kwiaty pod popiersiem wielkiego kompozytora i Premiera RP. Na koniec uroczystości Krzysztof Fedorczyk Starosta Węgrowski przeciął wstęgę podczas otwarcia wyremontowanego dworca kolejowego w Łochowie.

Uroczystości Święta Niepodległości miały miejsce również w gminie Stoczek. Poprzedzała je uroczysta msza w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez proboszcza Marka Sidoruka i ks. Adama Banaszka, który wygłosił okolicznościową homilię. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Stoczek i miejscowych szkół. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski i Paweł Stelmach, Radna Rady Powiatu Mariola Chmielewska, Wójt Gminy Stoczek Mieczysław Wójcik, Wicewójt Sylwia Tryc, Przedstawiciele Gminnego Samorządu oraz mieszkańcy gminy Stoczek. Prelekcję o pierwszych dniach niepodległości w Powiecie Węgrowskim wygłosił dr Mirosław Roguski. Uroczystości uświetniły występy Dyrektora Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej Alicji Wegorzewskiej-Whiskered oraz Agnieszki Kowalskiej. Na zakończenie obchodów delegacje gminne oraz powiatowe złożyły wiązanki kwiatów pod „Pomnikiem Wolności” w miejscowości Huta Gruszczyno.

W dniu 13 listopada 2017 roku na zaproszenie Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie w uroczystach obchodach Święta Niepodległosci organizaowanych przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej wzieła udział Wicestarosta Halina Ulińska. Uroczystość odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Przybyli na nią: Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Graniczej na czele z Komendantem płk  Andrzejem Rytwińskim, przedstawiciele służb mundurowych różnych formacji współpracujących z NwOSG. Uroczystość uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie.

Wystąpienie Wiceburmistrza Węgrowa Leszka Redosza (galeria: 2)
Wystąpienie Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc (galeria: 3)
Wystapienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 4)
Uczniowie klas mundurowych II LO w ZSP w Węgrowie (galeria: 5)