Muzeum Węgrowa otwarte dla zwiedzających

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Muzeum Węgrowa otwarte dla zwiedzających

Drukuj
(galeria: 1)

Zapraszamy do odwiedzania ekspozycji muzealnej  „Węgrów - miasto wielu kultur i religii"

znajdującej się w podziemiach dawnego klasztoru i kościoła pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie -

 piątki i soboty od godz. 10.00 do 18.00.

W pozostałe dni tygodnia prosimy o kontakt z kustoszem ekspozycji dr Markiem Sobiszem: tel. 791 176 604.

Podczas weekendu majowego ekspozycja będzie otwarta 1,3,4 i 5 maja od 10.00 do 16.00.

 

W Węgrowie na przestrzeni sześciu wieków mieszkali ludzie różnych religii: katolicy, protestanci, żydzi, prawosławni. Miasto było swojego rodzaju fenomenem na arenie krajowej, a także nawet w XVII wiecznej Europie. Ekspozycja muzealna „Węgrów - miasto wielu kultur i religii" jest próbą pokazania, iż pomimo różnych religii i dorobku kulturowego, możemy razem żyć, budować dobro wspólne i tworzyć życie społeczne. Różnice nie zawsze muszą dzielić, ale czasami mogą stać się elementem ubogacającym.

Ekspozycja została podzielona na 5 stref. Pierwsza z nich składa się z ogólnego wprowadzenia do historii miasta. Druga strefa poświęcona jest katolicyzmowi. Na kartach i mapach wystawy szczególne miejsce znajduje bazylika z przylegającym dawniej klasztorem księży bartoszków (komunistów) i klasztor. Akcent jest położony na to, aby pokazać, jak religia katolicka oddziaływała na społeczność poprzez dzieła kultury, sztukę wizualną, edukację. Z kolejnej strefy oglądający dowiedzą się więcej na temat judaizmu. Pod koniec XIX wieku pomieszczenia w południowo-zachodnim narożniku klasztoru przebudowane zostały na cerkiew prawosławną dla rosyjskich urzędników i wojskowych przebywających w Węgrowie. Było to niebywałe, ponieważ w jednym budynku znajdował się zarówno kościół katolicki, jak i prawosławna cerkiew, co będzie można zobaczyć na fotografii pochodzącej z początku XX wieku. Dalsza wędrówka historyczna przewiduje zatrzymanie się przy protestantyzmie. W tej części możemy doszukać się informacji o historii protestantów w Węgrowie oraz na temat samej religii; jak wyłonił się kalwinizm i luteranizm. Ponadto, dowiemy się więcej o postaciach takich jak np. Bogusław Radziwiłł, właściciel miasta Węgrów, który zapisał się na kartach powieści Henryka Sienkiewicza. Na uwagę zasługuje również fakt, iż już w XVI wieku istniała w Węgrowie protestancka drukarnia, w której drukowane były dzieła Piotra z Goniądza, jednego z najbardziej czołowych ariańskich teologów XVI wieku. To pokazuje, jak wielką rangą w tamtych czasach mógł się poszczycić Węgrów.

Tekst: dr Marek Sobisz

 

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.