„Młodzi na rynku pracy – problem z bezrobociem”

„Młodzi na rynku pracy – problem z bezrobociem”

Obraz 076 (galeria: 1)

Konferencja z tegorocznymi maturzystami Powiatu Węgrowskiego"

„Nie wolno lekceważyć predyspozycji ucznia do określonego zawodu, zwłaszcza,że wykształcają się one zazwyczaj już w bardzo wczesnym wieku - pod wpływem uzdolnień, przykładu członków rodziny i innych okoliczności”.

Tą wypowiedzią Alberta Einsteina w dniu 16 listopada w I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie odbyła się pierwsza z cyklu konferencji adresowanych do tegorocznych maturzystów Powiatu Węgrowskiego . Inicjatorem i w spółorganizatorem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy w Węgrowie. Patronat honorowy nad konferencją objął Starosta Węgrowski.

Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród młodzieży. Powodów wysokiego bezrobocia osób młodych może być wiele, z analizy zasobów bezrobotnych PUP w Węgrowie wynika, że najczęściej wymieniane są dwa, tj. brak doświadczenia zawodowego i niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy. Corocznie duża grupa absolwentów szkół ponadgimnazjalnych uzyskuje wyższe wykształcenie na kierunkach, bez perspektywy na znalezienie zatrudnienia. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy na stosunkowo małym, lokalnym rynku pracy kształci się rzesza np. pedagogów, a miejsc pracy w tym zawodzie wystarcza dla nieznacznej części absolwentów.

Program konferencji w I LO w Węgrowie przedstawiał się następująco:

1. Dyrektor PUP w Węgrowie Pani Anna Wieczorek przedstawiła wyniki badań ankietowych maturzystów I LO w Węgrowie, które odbyły w październiku br. Zostały one poprzedzone spotkaniami młodzieży z doradcami zawodowymi. Ankiety badały znajomość sytuacji młodzieży wchodzącej na rynek pracy, jej potrzeb, celów i planów zawodowych.

2. Dyrektor Firmy ADDIT Sp. Z o.o. Pan Marian Klimek opowiadał o potrzebach kadrowych i profilu działalności firmy, którą kieruje, oraz o pożądanym profilu absolwenta.

3. Burmistrz Węgrowa Pan Jarosław Grenda mówił o miejskich inwestycjachi perspektywie zatrudnienia w Węgrowie w ciągu najbliższych lat, ze szczególnym uwzględnieniem zawodów pożądanych.

4. Wicestarosta Węgrowski Pani Ewa Besztak zwróciła uwagę na wagę wyboru kierunku dalszego kształcenia i możliwości powiatowego rynku pracy.

5. Profesorowie Politechniki Warszawskiej dr hab. Andrzej Wysmołek i Uniwersytetu Warszawskiego dr inż. Zdzisław Mączeński zachęcali maturzystów do podejmowania studiów na kierunkach ścisłych.

Ponadto młodzież miała okazję wysłuchać prezentacji przygotowanych przez Wydział Nauk Ścisłych i Wydział Przyrodniczy Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznegow Siedlcach oraz zwiedzenia stanowisk przygotowanych przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, PUP w Węgrowie i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim.

Autorzy:

Ewa Nojszewska – Z-ca Dyrektora PUP Węgrów