Minister Anna Schmidt o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

Minister Anna Schmidt o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

Starosta Węgrowski Ewa Besztak uczestniczyła w spotkaniu z Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i jednocześnie Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania, Panią Anną Schmidt, które odbyło się 28 marca w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Przedmiotem spotkania "Kobiety przeciw przemocy" była nowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Spotkanie prowadziła Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach i Wiceprezes Stowarzyszenia "Kobiety wspierają Kobiety" - Anna Kaszuba. O najważniejszych zmianach w ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opowiedziała Minister Anna Schmidt.

- Podpisana w trybie pilnym przez Prezydenta RP ustawa definiuje nowe rodzaje przemocy domowej: cyberprzemoc i przemoc ekonomiczną. Do tej pory ustawodawca przewidział rozumienie przemocy w tradycyjny sposób, jako przemoc fizyczną, psychiczną i seksualną. Wiceminister  podkreślała, że kobiety nie mogą być ubezwłasnowolnione finansowo i materialnie przez lepiej zarabiającego partnera czy męża.

- Kolejną ważną kwestią jest nazewnictwo wprowadzone w nowelizowanej ustawie, gdzie pojęcie "przemocy w rodzinie" zostaje zastąpione przez "przemoc domową", rozumianą nie tylko jako dziejącą się w związku małżeńskim kobiety i mężczyzny, ale jako wszelkie relacje w środowisku domowym. Oznacza to rozszerzenie katalogu osób objętych ochroną antyprzemocową na byłych partnerów, niekoniecznie zamieszkujących ze sprawcą, a także na dzieci będące świadkami przemocy i osoby starsze.

- Ustawa przewiduje także zmiany w procedurze niebieskiej karty. Wprowadzono np. przepis obligujący grupę diagnostyczno-pomocową do monitorowania sytuacji osób lub rodzin dotkniętych przemocą domową, a także zagrożonych jej wystąpieniem, w tym również po zakończeniu procedury niebieskie karty.

- Nowelizacja ma też na celu rozwój oddziaływań skierowanych do osób stosujących przemoc. Ustawa wprowadza tutaj dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową – programy psychologiczno-terapeutyczne, których celem ma być powstrzymanie przemocy poprzez rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów.  W przypadku uporczywego uchylania się od udziału w programach terapeutycznych, osoba stosująca przemoc może zostać ukarana karą grzywny lub ograniczenia wolności.

- Nowe przepisy wprowadzają wiele nowych regulacji, m.in.: konieczność natychmiastowego odebranie broni palnej osobom stosującym przemoc domową.

Organizatorami spotkania były: Senator RP Pani Maria Koc oraz Stowarzyszenie "Kobiety wspierają Kobiety”.

W spotkaniu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania - Anna Schmidt, Senator RP Maria Koc, członkowie Stowarzyszenia „Kobiety wspierają Kobiety” na czele z wiceprezesami zarządu p. Kamilą Mokrzycką  i p. Anną Kaszubą, Starosta Wegrowski Ewa Besztak, Radni Rady Powiatu, samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy szkół, placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych prowadzonych przez powiat węgrowski, kierownictwo oraz pracownicy Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu, kuratorzy oraz członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.