Mazowieckie Święto Chleba

Mazowieckie Święto Chleba

DSCF8632 (galeria: 1)

...

Węgrowską tradycją stało się już dziękczynienie za plony podczas Mazowieckiego Święta Chleba. W tym roku uroczystości miały miejsce w dniu 16 września 2012 r.

O godz. 12.00 procesją z przepięknymi wieńcami dożynkowymi rozpoczęła się Msza Święta z udziałem władz samorządowych, rolników oraz zespołów ludowych. Eucharystii przewodniczył Dziekan Węgrowski i Proboszcz Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie ks. Leszek Gardziński a koncelebrował ks. Krzysztof Domaraczeńko. W wygłoszonej homilii ks. prałat zwrócił uwagę na to, jak ogromne znaczenie dla każdego ma wyniesiona z domu rodzinnego cześć dla chleba i traktowanie go jak świętości. W dalszej części homilii ks. prałat rozwinął znaczenie zadanych apostołom we fragmencie Ewangelii dwóch pytań: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” oraz „A wy Mnie za kogo uważacie”.

Na zakończenie mszy ks. proboszcz poświęcił przyniesione wieńce oraz udzielił wszystkim zgromadzonym wiernym błogosławieństwa.

Po mszy delegacje z wieńcami udały się na węgrowski rynek, gdzie rozpoczęła się część artystyczna. Widzowie mogli podziwiać tak różne w charakterze występy jak koncert Miejsko – Powiatowej Orkiestry Dętej, zespołów „WĘGROWIANIE”, „SADOWIANKI”, „KAPELA Z WESELA”, „Korytnickie Promyczki”, pokazy taneczne Węgrowskiej Akademii Tańca Teatralnego „ART DANCE” , „KONTRAST” i „AVOCADO MOVE CENTER” a także próbka możliwości kabaretowych w wykonaniu grupy z Klubu Seniora „Miła Przystań”. Miłym akcentem zakończył się występ Zespołu Ludowego „SADOWIANKI”. Przedstawicielki zespołu przekazały p. Bożenie Gierej – Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie puchar, który otrzymały jako autorki wieńca reprezentującego powiat węgrowski podczas Dożynek Wojewódzkich w Kozienicach, gdzie zdobył on I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Stałym, wzbudzającym dużo emocji, elementem węgrowskiego Święta są konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz na najsmaczniejszy chleb wiejski. W tym roku również ich nie zabrakło.

Laureatami konkursu na najpiękniejszy wieniec zostali:

I miejsce - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Liwianka” z Liwa (gmina Liw);

trzy II miejsca: Elżbieta Batorowicz z Węgrowa; Edyta Brzezek, Ewelina Mroczek, Katarzyna Golba, Mariola Pierzkowska i Marek Pierzkowski z Parysowa (pow. garwoliński); Klub 4H „ASTER” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy (gm. Korytnica);

dwa III miejsca: Koło Gospodyń Wiejskich w Leśnikach (gm. Korytnica);Danuta Bereza z Borzych (gm. Liw);

wyróżnienia: Zofia i Andrzej Salach z Kryp (gm. Liw);Lucyna Steć, Wanda Gajewska, Sławomir Ługowski z Węgrowa;Klub Seniora z Wyszkowa (gm. Liw);Wiesława Wrzosek, Anna Rafałowicz i Iwona Rejmuza ze Świetlicy OSP w Popielowie gm. Liw);Zespół „IWOWIANKI” z Iwowego (gm. Borowie);Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie; Marzena Małko, Jerzy Krzysztof Borowicki z Węgrowa;Koło Gospodyń z Polkowa Sagały (gm. Grębków).

Laureatami konkursu na najsmaczniejszy chleb zostali:

I miejsce: Renata Skórka z Węgrowa;

dwa II miejsca: Klub 4h „Aster” z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy; Stanisława Góral z Żulina (gmina Stoczek)

dwa III miejsca : Beata i Piotr Zach z Baczek (gmina Łochów); Krystyna Długokęcka z Myszyńca

wyróżnienia : Irena i Danuta Zawadzkie z Żulina (gmina Stoczek); Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grębkowianie” z Grębkowa; Wioletta Piórkowska z Kadzidła; Urszula Matusik-Bujalska z Górek Grubaków (gmina Korytnica); Martyna Częścik z Żulina (gmina Stoczek);Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy (gmina Liw).

Nagrody wręczali p. Stanisława Prządka - Posłanka na Sejm RP, p. Bożena Gierej reprezentująca Starostwo Powiatowe w Węgrowie, przedstawiciele samorządów miejskich i gminnych oraz instytucji współorganizujących i sponsorujących imprezę.

Podczas Mazowieckiego Święta Chleba wręczono także nagrody laureatom powiatowego etapu III Edycji Mazowieckiego Konkursu Wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, higieny pracy i ekologii w rolnictwie dla rolników i sołtysów organizowanego przez placówkę Terenową KRUS w Węgrowie. Zwycięzcami zostali:

I miejsce: Piotr Sokulski - gm. Korytnica;

II miejsce: Anna Rafałowicz - gm. Liw;

III miejsce: Waldemar Ścięgosz - gm. Miedzna;

wyróżnienie : Waldemar Kalata - gm. Sadowne.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz narody rzeczowe ufundowane przez KRUS i Starostwo Powiatowe w Węgrowie. Laureat pierwszego miejsca etapu powiatowego będzie reprezentował powiat węgrowski na etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 20 września w Ożarowie Mazowieckim.

Przedstawiciele Placówki Terenowej KRUS zorganizowali ponadto dwa konkursy, które przeprowadzono w trakcie imprezy.

W konkursie plastycznym dla dzieci pn. „Pracuj bezpiecznie” laureatami zostali:

I miejsce: Dawid Suchocki;

II miejsce: Wiktoria Mirońska;

III miejsce: Konrad Wędołowski;

Wyróżnienie: Ada Michałowska.

W konkursie wiedzy o BHP w rolnictwie dla dorosłych pn. "Pracuj bezpiecznie" zwyciężyli:

I miejsce : Dorota Szczygielska;

II miejsce : Zbigniew Góral;

III miejsce : Katarzyna Deska.

Oprócz występów na scenie oraz konkursów organizatorzy zadbali także o inne atrakcje. Dzieci bawiły się na specjalnie dla nich przygotowanych różnych rodzajach trampolin. Odbywał się również Jarmark Ludowy, podczas którego na stoiskach prezentowane były wyroby rękodzielnicze, można było także spróbować produktów kuchni tradycyjnej.

Organizatorami imprezy były Węgrowski Ośrodek Kultury oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Terenowy Zespół Doradczy w Węgrowie a współorganizatorami i sponsorami samorząd powiatu węgrowskiego i samorządy gminne a także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz firmy „ROL-BRAT” z Żabina Karniewskiego, „BOMET” z Węgrowa i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Węgrowie.

Marta Brzezik

DSCF8656 (galeria: 2)