Mazowieckie Święto Chleba i Sera 2019

Mazowieckie Święto Chleba i Sera 2019

15 września b.r. na Rynku Mariackim w Węgrowie, odbyła się kolejna edycja Mazowieckiego Święta Chleba i Sera.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ks. proboszcz Leszek Gardziński. Po jej zakończeniu uczestnicy korowodem udali się na Rynek Mariacki, gdzie odbywał się jarmark kulinariów i rękodzieła ludowego.

Po oficjalnym przekazaniu chleba dożynkowego przez starostów dożynek i członków zespołu Węgrowianie, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela i Wiceburmistrz Halina Ulińska, dzielili się nim  symbolicznie z mieszkańcami i gośćmi.

Podczas wydarzenia odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na „Najpiękniejsze ogrody i balkony”. Zgłoszony przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie ogród otrzymał III miejsce a dyplom i nagrodę odebrała Naczelnik Wydziału Administracyjno-Społecznego Pani Hanna Zenik.

Organizatorzy zapewnili bogaty program artystyczny. Na scenie w programie „Węgrów i okolice Kuźnią Talentów Muzycznych i Tanecznych” występowały zespoły oraz soliści  m.in.: Kapela Czerniakowska, Zespół rockowy Black Sapal – Hochland Band, Zespół The Nice – Live Music Band. Gwiazdą wieczoru był Zespół Piękni i Młodzi, którego koncert sponsorowała firma Hochland Polska. Podczas wydarzenia odbywały się także konkursy: „Na najsmaczniejszy chleb”, „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, „Na najsmaczniejszą potrawę z serem Hochland”, „Na najlepszą potrawę lokalną pogranicza mazowiecko-podlaskiego z obszaru LGD „Bądźmy razem”.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Kamila Gasiuk Pihowicz, Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski a także przedstawiciele lokalnych samorządów.

Starosta Węgrowski Ewa Besztak pogratulowała zwycięzcom konkursów a także organizatorom wydarzenia podkreślając, że udział wielu wystawców z terenu powiatu węgrowskiego promuje naszą lokalną tradycję i kulturę. Zaprosiła także wszystkich na Dożynki Powiatowo-Gminne, które odbędą się 22 września w Kopciach, gm. Grębków.

Patronat honorowy nad Mazowieckim Świętem Chleba i Sera 2019 objęła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Węgrów i firma Hochland.

Foto: FB/Węgrowski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Węgrowie