Małgorzata Pepłowska laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

Małgorzata Pepłowska laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga

P1011231 (galeria: 1)

Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostały rozdane podczas uroczystej gali 10 października br . w Zamku Królewskim w Warszawie.

To prestiżowe wyróżnienie przy­zna­wa­ne jest od 1974 r. Ho­no­ru­je ca­ło­kształt dzia­łal­no­ści w dzie­dzi­nie folkloru, wy­róż­nia wy­bit­ne osią­gnię­cia twór­ców lu­do­wych, na­ukow­ców, ba­da­czy i po­pu­la­ry­za­to­rów oraz osób, in­sty­tu­cji i or­ga­ni­za­cji wspie­ra­ją­cych kul­tu­rę lu­do­wą na całym ob­sza­rze Pol­ski i poza gra­ni­ca­mi kraju.

Tegoroczni Laureaci to:

· Małgorzata Pepłowska – tkaczka dywanów, wykonawczyni rekwizytów obrzędowych (Ruchna, powiat węgrowski)

· Stanisława Kowalewska – tkaczka, wykonawczyni strojów ludowych (Nowy Holeszów, woj. lubelskie)

· Piotr Gaca – muzyk ludowy i skrzypek (Rdzów, pow. przysuski)

· Eugenia Wieczorek – koronczarka (Jarocin, woj.wielkopolskie)

· Genowefa Iwanek – pisarka ludowa (Bory, woj. śląskie)

· Kapela Rodzinna „Kurasie” – (Lubzina, woj. podkarpackie)

· Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha w Brennej – (Brenna, woj. śląskie)

· Zespół Śpiewaczy „Mlądz” – (Otwock)

· dr Urszula Janicka-Krzywda – etnograf, badaczka kultury ludowej (Kraków)

· Jadwiga Kurant – folklorystka, choreograf (Lubanie, woj. kujawsko-pomorskie)

· Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie – sprawuje pieczę nad działalnością teatrów wiejskich (Warszawa).

Małgorzata Pepłowska to jedna z nielicznych artystek w kraju, która swój talent i plastyczną wyobraźnię realizuje w kilku dziedzinach. Znana jest jako tkaczka dywanów dwuosnowowych, ale poza tym posiada umiejętność wycinania z opłatka miniaturowych dzieł sztuki oraz tworzenia rekwizytów obrzędowych i sztucznych kwiatów z bibuły. Jej bogata twórczość jest silnie związana z kulturą Mazowsza i Podlasia.

Corocznie, pani Małgorzata Pepłowska bierze udział w licznych imprezach, zarówno lokalnych jak i wojewódzkich: jarmarkach, kiermaszach, spotkaniach folklorystycznych, wystawach. Swoją twórczością promuje tradycje podlaskie, a tym samym Powiat Węgrowski( promocja Powiatu Węgrowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie). Pani Małgorzata chętnie wypożycza swoje wyroby na różnorodne wystawy tematyczne i regionalne. Prowadzi również warsztaty tkackie współfinansowane przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego. Działalność edukacyjną, prowadzi także poprzez organizowanie zajęć regionalnych w szkołach, na których dzieli się swoimi umiejętnościami i wiedzą z uczniami oraz nauczycielami.

W 2012 r. pani Małgorzata Pepłowska otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Laureatce serdecznie gratulujemy.

Źródło: