Laureaci Nagrody Marszałka

Laureaci Nagrody Marszałka

Samorząd województwa już po raz 19 zorganizował konkurs Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, nagradzając wybitnych mieszkańców za szczególne zasługi dla promocji Mazowsza w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Spośród nominowanych kapituła wyłoniła 10 laureatów, wśród których znalazło się aż dwóch z terenu powiatu Węgrowskiego.

12 października 2018r. w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego odebrali:

- Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa”. Zespół istnieje z przerwami od lat 70. XX w. Jego reaktywacja nastąpiła w latach 2000-2003, kiedy powstało Szkolne Koło Tańca. Początek kariery tanecznej zespołu to III Festiwal Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej Powiatu Węgrowskiego. Od 2004r. opiekują się młodzieżą Anna Pękul i Barbara Gamdzyk. Zespół promuje tańce ludowe Mazowsza i Podlasia. Tańczą w nim uczniowie Zespołu Szkół w Łochowie. Grupa uświetniała występami liczne uroczystości, występowała też m.in. w Berlinie i na Ukrainie.

- Zespół Ludowy „Węgrowianie” działający przy Węgrowskim Ośrodku Kultury. Zespół działa od ponad 20 lat. Jego członkowie to ludzie z paską, kochający tradycję i kulturę ludową wschodniego Mazowsza i Podlasia. Był wielokrotnie nagradzany  na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Zdobył m.in. I miejsce w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2017”. Zespół z wielką starannością i dbałością o każdy szczegół prezentuje obrzędy charakterystyczne dla regionu.

Oba zespołu aktywnie uczestniczyły także w wielu uroczystościach organizowanych przez Powiat Węgrowski.

Zwycięzcy otrzymują okolicznościową statuetkę i 10 tys. zł.

Źródło: www.mazovia.pl

Foto: ZSP w Łochowie, Archiwum Starostwa Powiatowego w Węgrowie