Kwalifikacja wojskowa 2023

Kwalifikacja wojskowa 2023

W br. na terenie powiatu węgrowskiego kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 17 kwietnia i trwać będzie do 5 maja. W tym terminie Powiatowa Komisja Lekarska przeprowadzi kwalifikację ok. 400 osób w tym:

1. rocznika podstawowego tj. osób urodzonych w 2004r.;
  2. roczników starszych tj. osób urodzonych w latach 1999-2003 które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osób urodzonych w latach 2001-2002 które:

- zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej ;

- zostały uznane przez Powiatowe Komisje Lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły  wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

d)  kobiet urodzonych w latach 1999-2004 posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą naukę min. w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

e) osób, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego w którym kończą 60 lat życia , jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej . Powiatowa Komisja Lekarska wydaje orzeczenia o zaliczeniu osób kwalifikowanych do jednej z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

- kategoria A- zdolny do czynnej służby wojskowej,

-  kategoria B- czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej,

- kategoria D- niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,

- kategoria E- trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Dla poszczególnych miast i gmin naszego powiatu, opracowano szczegółowy harmonogram określający ilość osób, które powinny stawić się przed Komisją w określonym dniu. Jest to liczba wahająca się w graniach od 31 do 35 osób dziennie.

Dla osób kwalifikowanych  urzędy gmin wyznaczają  godziny stawiennictwa co w znaczący sposób poprawia sprawność i szybkość prowadzenia kwalifikacji , oszczędza czas osobom kwalifikowanym.

W czasie trwania kwalifikacji zakładana jest ewidencja wojskowa , wydawane są zaświadczenia oraz inne dokumenty osobom zgłaszającym się do PKL .  W trakcie kwalifikacji prowadzony jest proces ustalania zdolności (przydatności) osoby kwalifikowanej dla potrzeb obronnych państwa. Kwalifikacja wojskowa odbywa się przy współudziale przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mińsku Mazowieckim oraz  urzędów miast i gmin z terenu powiatu węgrowskiego. W bieżącym roku po raz pierwszy w pracach Komisji  biorą udział psychologowie , którzy określają brak lub istnienie przeciwskazań do służby wojskowej.

Info: Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego - Włodzimierz Cichocki