Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego na Ukrainie

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego na Ukrainie

DSCN8711 (galeria: 1)

Od 19 do 23 września br., kilkunastu przedstawicieli mazowieckich powiatów wzięło udział w konwencie, który odbył się w Winnickim Obwodzie Konsularnym na Ukrainie.

Podczas kilkudniowego pobytu na Ukrainie, delegacja przeprowadziła wiele owocnych spotkań, a także zwiedziła najważniejsze miejsca na Podolu, poznając tym samym historię ziem tak bardzo związanych z historią Polski.

Pierwszego dnia, delegacja starostów uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Przewodniczącego Rady Obwodowej w Winnicy- Siergieja Tatusiaka. Poza Przewodniczącymi Rad Rejonowych oraz organizacjami społecznymi w spotkaniu uczestniczył także Konsul Generalny RP w Winnicy- Krzysztof Świderek. Głównym tematem jaki poruszono była szeroko rozumiana współpraca polsko- ukraińska, szczególnie na niższych szczeblach władzy. Po zebraniu, starostowie zostali rozesłani po rejonach winnickich, gdzie mogli z bliska przyjrzeć się życiu na Ukrainie, poznać problemy tamtejszych ludzi oraz zidentyfikować obszary ewentualnej współpracy. Większość wizyt zaowocowała podpisaniem listów intencyjnych. Starosta Węgrowski- Krzysztof Fedorczyk taki list podpisał z Rejonem Winnickim.

Kolejny dzień konwentu rozpoczął się uroczystym złożenie kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego w Winnicy, po czym delegaci udali się do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej w Latyczowie- umiłowanego sanktuarium Jana III Sobieskiego, który po wiktorii pod Chocimiem zapytał: „Czy Latyczów stoi…?”. Historię Kościoła przedstawił ksiądz pochodzący z diecezji siedleckiej, który od kilkunastu lat pełni tam funkcję proboszcza, ks. Adam Przywuski. W towarzystwie Konsula Generalnego- Krzysztofa Świderka oraz Wicekonsul- Edyty Niedźwiedzkiej, mazowieccy samorządowcy złożyli wieńce pod pomnikiem Jana Pawła II, a następnie wyruszyli do Polskiej Szkoły w Gródku Podolskim, gdzie spotkali się z uczniami, dyrekcją i prezesami polskich organizacji. Przy okazji tej wizyty, starostowie poznali historię pana Jaruszewskiego- Polaka żyjącego na Ukrainie, który w nieszczęśliwym wypadku stracił wzrok. Delegaci nie pozostali obojętni wobec trudnej sytuacji rodaka oraz jego rodziny. Dzięki dynamicznej reakcji udało się sprowadzić mężczyznę do Warszawy, gdzie przejdzie zabieg dający szansę na- choćby częściowe- odzyskanie wzroku.

Ostatniego dnia pobytu, samorządowcy wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w Katedrze św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim, którą celebrował ks. biskup kamieniecki Leon Dubrawski. Po ceremonii odbyło się spotkanie z biskupem oraz wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz Jerzego Wołodyjowskiego.

Kilka intensywnych dni spędzonych na Ukrainie przyniosło oczekiwany rezultat, a mianowicie przyczyniły się one do zawiązania nowych kontaktów, które umożliwią współpracę między samorządami polskimi i ukraińskimi. W przyszłym roku planowana jest rewizyta samorządowców ukraińskich na Mazowszu.

DSCN8729 (galeria: 2)
DSCN8890 (galeria: 3)