Konferencja prasowa „Polska jest jedna - Inwestycje lokalne”

Konferencja prasowa „Polska jest jedna - Inwestycje lokalne”

Rządowe dotacje na realizację działań inwestycyjnych na terenie powiatu węgrowskiego były tematem konferencji zorganizowanej 24 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.

Konferencja prasowa „Polska jest jedna - Inwestycje lokalne” została zorganizowana w celu podsumowania wysokość środków rządowych, jakie w latach 2019-2023 wpłynęły do samorządów, społeczeństwa i przedsiębiorców z terenu powiatu węgrowskiego. Samorządowcy w swoich wystąpieniach zgodnie potwierdzali, że mimo trudnego okresu w jakim od ponad trzech lat znajdują się samorządy w całej Polsce spowodowanego pandemią Covid 19 a także wojną na Ukrainie, aktualna kadencja jest rekordowa pod względem zrealizowanych inwestycji.

Podczas spotkania omówiono rządowe programy dotacyjne dla rodzin, firm i samorządów tj: FDS – Fundusz Dróg Samorządowych, RFRD – Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, RFIL – Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, PŁ – Polski Ład, PŁ – PGR – Polski Ład Komponent dla Miejscowości Poppgrowskich, Rodzina 500+, Tarcze Finansowe dla Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, dodatek węglowy oraz do innych źródeł ciepła, dodatek elektryczny i dla podmiotów wrażliwych.

Warto podkreślić, że w latach 2019 – 2023  powiat węgrowski zrealizował (lub jest w trakcie realizacji) inwestycje drogowe z udziałem środków budżetu państwa, których łączny koszt wynosi  93 500 000,00 zł. Budowy, przebudowy lub remonty przy współudziale środków rządowych przeprowadzono łącznie na odcinku 52,2 km dróg powiatowych.

Największym osiągnięciem obecnej kadencji są inwestycje w oświatę, na którą przeznaczono największe od lat środki  - 21,6 mln (w tym pozyskane ze środków rządowych 18,9 mln) i szeroki zakres inwestycji, w tym: zakup i dostosowanie  budynku byłego gimnazjum na potrzeby SOSW w Węgrowie - 13,3 mln, rozbudowa z termomodernizacją budynku ZSP w Łochowie - 5,3 mln, modernizacja budynku części zabytkowej ILO im. A. Mickiewicza – 2 mln, modernizacja hali sportowej ZSP im. J. Kochanowskiego -  0,6 mln, wirtualna strzelnica przy ZSP im. J. Kochanowskiego -  0,2 mln, modernizacja sali sportowej z zapleczem w ZSP w Sadownem -  0,2 mln.

Wśród zrealizowanych inwestycji powiatowych były także przebudowy i rozbudowy dróg, w tym m.in.: droga Sadowne – Morzyczyn, ul. Żeromskiego, Polna i Wieniawskiego w Węgrowie, Węgrów-Tchórzowa, Kopcie Gm. Grębków, Pogorzelec-Barchów, Krypy- Karczewiec, Cierpięta - Podsusze, Węgrów – Popielów – Turna – Górki Borze, Węgrów – Ruchna, Żarnówka gm. Grębków, Wola Orzeszowska, Wierzbno, Węgrów – Popielów – Turna – Górki Borze.

............................

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Krzysztof Onaszkiewicz a także przedstawiciele samorządów z terenu powiatu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wykazem zrealizowanych działań inwestycyjnych w poszczególnych gminach i miastach z terenu powiatu węgrowskiego: