powiatwegrowski.pl - Strona główna

Konferencja o twórczości Małgorzaty Pepłowskiej

Drukuj
(galeria: 1)

W Węgrowskim Ośrodku Kultury, dnia 18 września b.r., odbyła się konferencja z okazji inauguracji projektu „Sztuka ludowa. Tradycja i współczesność w twórczości Małgorzaty Pepłowskiej”.

Konferencję otworzyła pomysłodawczyni projektu - Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpienia Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – Małgorzaty Orlewicz . O swoim życiu z pasją opowiadała także Pani Małgorzata Pepłowska.

Pani Małgorzata Pepłowska jest jedną z  najbardziej znanych twórczyń ludowych w powiecie węgrowskim. Artystka zajmuje się m.in. tkactwem dywanów dwuosnowowych, wycinankarstwem z opłatka, wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych (palm wielkanocnych) oraz wykonywania kwiatów z bibuły. Jej różnorodna działalność plastyczna nawiązuje do najstarszych, tradycyjnych dziedzin sztuki regionalnej. Tematów do swoich prac i inspiracji poszukuje w najbliższym otoczeniu, w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą i przyrodą. Utkała m.in. piękny cykl dywanów przedstawiający cztery pory roku: „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima”. Do prac szczególnie cenionych w jej dorobku należy seria tkanin ilustrująca zabytki Węgrowa i okolicznych miejscowości. Małgorzata Pepłowska jest także jedną z niewielu artystek ludowych na Podlasiu zajmujących się wykonywaniem wycinanek z opłatka. Nawiązuje do regionalnych tradycji wykonywania tej zapomnianej dzisiaj formy zdobnictwa obrzędowego. Jej prace zyskują uznanie publiczności podczas licznych pokazów, targów i wystaw sztuki ludowej. Artystka jest laureatką wielu nagród w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Aktywnie propaguje także swoją twórczości i regionalne tradycje uczestnicząc w wielu imprezach folklorystycznych organizowanych w powiecie węgrowskim.

Inaugurowany projekt z udziałem Pani Małgorzaty Pepłowskiej  współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury, a realizatorem jest Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.