Konferencja "Nowe życie w wyniku oddawania szpiku" zakończona sukcesem

Konferencja "Nowe życie w wyniku oddawania szpiku" zakończona sukcesem

Wykład dr Emiliana Snarskiego (galeria: 1)

Już po raz drugi w tym roku, mieszkańcy Powiatu Węgrowskiego mieli szanse zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Dzięki akcji zorganizowanej 19 czerwca br., w I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, prawie 60 osób zarejestrowało się w Centralnym Rejestrze Dawców Szpiku POLTRANSPLANT.

Konferencję otworzyła p. Ewa Besztak- Wicestarosta Węgrowski, która podkreśliła znaczenie takich edukacyjnych spotkań, szczególnie by obalić wiele mitów dotyczących oddawania szpiku. Zebrani mogli wysłuchać wykładu dr Emiliana Snarskiego- p.o. Kierownika Ośrodka Dawców Szpiku SP CSK w Warszawie na temat oddawania szpiku i przeszczepień szpiku "Jak zostać dawcą szpiku - prawda i mity". W Polsce obecnie zarejestrowanych jest 400 tys. osób, podczas gdy w Niemczech jest ich 4 miliony.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów było spotkanie z dawcą i biorcą szpiku. Relacje tych dwóch kobiet, uświadomiły jak odpowiedzialną decyzją jest rejestracja w Centralnym Rejestrze Dawców Szpiku. W bazie dawców pozostajemy na całe życie i nigdy nie wiemy kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy.

Po części teoretycznej, uczestnicy konferencji mogli podjąć tę odpowiedzialną decyzję i zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Chętnych nie brakowało. Blisko 60 osób zadeklarowało chęć niesienia pomocy. Osoba rejestrująca się musiała spełnić podstawowe wymogi tj., być w wieku od 18 do 55, ważyć nie mniej jak 50 kg i być zdrowa.

Nowe życie w wyniku oddawania szpiku (galeria: 2)
Przemówienie Wicestarosty Węgrowskiego- p.Ewy Besztak (galeria: 3)
Spotkanie z biorcą szpiku (galeria: 4)
Pobieranie krwi (galeria: 5)