Konferencja "Dziecko krzywdzone - rozpoznanie i wieloaspektowa pomoc"

Konferencja "Dziecko krzywdzone - rozpoznanie i wieloaspektowa pomoc"

Dnia 26 lutego 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyła się już 9.ta z cyklu konferencja dotycząca problematyki wychowania i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży pt. „Dziecko krzywdzone – rozpoznanie i wieloaspektowa pomoc”. Przybyli na nią: Radni Rady Powiatu, dyrektorzy i pedagodzy szkół z terenu Powiatu Węgrowskiego, przedstawiciele oświaty, pomocy społecznej, policji, służby zdrowia, kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji zajmujących się pomocą dziecku i rodzinie z terenu Powiatu Węgrowskiego. Zebranych powitała Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, która wyraziła zadowolenie z tak licznego uczestnictwa. Wicestarosta podkreślała, jak ważna jest wczesna profilaktyka w działaniach ukierunkowanych na pomoc drugiemu człowiekowi. Zebrani wysłuchali następujących prelekcji: „Dziecko niewidzialne – we mgle” – charakterystyka dziecka krzywdzonego – dr Beaty Bocian-Waszkiewicz – wykładowcy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Dyrektora Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim, „Alkohol jako pierwszy krzywdziciel”-syndrom FAS (alkoholowy zespół płodowy), jego konsekwencje rozwojowe w aspekcie przysposobienia i rodzicielstwa zastępczego – Beaty Bacewicz – pedagoga Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego Oddział Zamiejscowy w Siedlcach, „Klaps to też przemoc” – regulacje prawne w zakresie stosowania przemocy wobec dziecka – Sławomir Bieniek – Kurator zawodowy Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Węgrowie, „Poczucie winy, wstyd, lęk…” – krótko i długoterminowe skutki wykorzystywania seksualnego dziecka – Marka Mudanta specjalisty Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie, „Granice dziecka – przemoc psychiczna w wychowaniu” Pauliny Gontarz – Psychologa Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie Jadwiga Snopkiewicz przedstawiła następujące wnioski z konferencji:

- Pomoc dzieciom w nabyciu umiejętności i kompetencji takich aby w zdrowy sposób mogły wzrastać, rozwijać oraz budować własną tożsamość

- Krzywdzenie dzieci zaburza ich funkcjonowanie w różnych strefach życia: emocjonalnej, postrzeganiu siebie, w relacji z innymi

- Systemowa praca z rodziną dziecka krzywdzonego

- FAS – Krzywdzenie dziecka rozpoczyna się zanim przyjdzie na świat

- Nawet 1 kieliszek wina powoduje FAS i zaburzenia rozwoju dziecka „Nie pijesz…nie ryzykujesz”

- Wszystkie służby powinny podejmować działania w kierunku promowania i reagowania na sięganie po alkohol kobiet w ciąży

- Profilaktyka zamiast interwencji

- Profilaktyka przemocy w rodzinie a szczególnie przemocy seksualnej wobec dzieci powinna odbywać się od najwcześniejszych lat tj. w rodzinie, szkole, świetlicy

- Należy kochać dziecko takim jakie jest, akceptować je pamiętając, że ma zarówno mocne i słabe strony.

Organizatorami konferencji był Powiat Węgrowski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie.

Uczestników konferencji powitała Wicestarosta Halina Ulińska (galeria: 2)
Wystąpienie Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie Jadwigi Snopkiewicz (galeria: 5)
Prelekcja dr Beaty Bocian-Waszkiewicz (galeria: 6)
Prelecja Pani Beaty Bacewicz (galeria: 7)