Kolejne dofinansowania dla Powiatu Węgrowskiego

Kolejne dofinansowania dla Powiatu Węgrowskiego

Powiat Węgrowski otrzymał dofinansowanie na dwa zadania, które zrealizowane zostaną ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Kwota dofinansowania to aż 98% wartości inwestycji.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany był do samorządów - gmin, powiatów oraz województw. Zakładał wparcie inwestycji związanych z renowacją i odbudową zabytków. Założono, że dofinansowanie pokryje do 98 proc. kosztów inwestycji, natomiast udział własny samorządu to minimum 2 proc. W przypadku obiektów sakralnych samorządy będą w pokryciu wkładu własnego współpracowały z parafiami.

Operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków jest Bank Gospodarstwa Krajowego. To ta instytucja przyjmowała wnioski za pośrednictwem aplikacji Polski Ład i będzie wypłacała dotacje. Wnioski składane przez samorządy analizowała działająca przy KPRM komisja ds. wsparcia Programu. Komisja ta przygotowała rekomendacje, na podstawie których Prezes Rady Ministrów zdecydował o przyznaniu wsparcia.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego dziękuję Parlamentarzystom Senator RP Marii Koc oraz Posłowi na Sejm Maciejowi Górskiemu za nieocenione wsparcie w zakresie realizowanych inwestycji.

Remont konserwatorski zabytkowego budynku dawnego klasztoru i kolegium Ks. Komunistów (Bartoszków) w Węgrowie - etap I

Przewidywana wartość inwestycji – 3.500.000,00 zł
Dofinansowanie z RzPOZ – 3 430 000,00 zł
Wkład własny Powiatu Węgrowskiego – 70 000,00 zł

Zabytkowy budynek dawnego klasztoru i kolegium Ks. Komunistów Bartoszków zlokalizowany jest w centrum miasta Węgrowa, przy ulicach Mickiewicza, Kościelnej i Strażackiej. Użytkownikami części budynku na której prowadzone będą prace w ramach zadania jest Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie. W ramach zadania wykonane zostaną prace remontowo-konserwatorsko-budowlane. Planuje się między innymi roboty związane z konstrukcją dachu, w tym remont i przebudowę dachu wraz z wymianą pokrycia na skrzydle wschodnim, remont wieży, hełmu wieży i wymianę pokrycia oraz przebudowę i nadbudowę części dachu na skrzydle północnym – przywrócenie pierwotnej formy. Wszelkie prace prowadzone będą według wytycznych i uzgodnień konserwatorskich. Obiekt na którym realizowane będą roboty budowlane wykorzystywany będzie na potrzeby działalności opiekuńczo-społeczno-wychowawczej Caritas oraz świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przebudowa budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Miedznie – etap I

Przewidywana wartość Inwestycji - 500.000,00 zł
Dofinansowanie z RzPOZ – 490 000,00 zł
Wkład własny Powiatu Węgrowskiego – 10 000,00 zł

W ramach zadania wykonane zostaną prace remontowo-konserwatorsko-budowlane. Planuje się między innymi wymianę pokrycia dachowego budynku wraz z  robotami towarzyszącymi.  Prace prowadzone będą według wytycznych i uzgodnień konserwatorskich. Działania jakie zaplanowano do wykonania w ramach inwestycji przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania infrastruktury mającej na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością.