„Kilometry Dobra” w Węgrowie

„Kilometry Dobra” w Węgrowie

Już po raz drugi Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym „SPONiA Węgrów” przyłączyło się do zawodów o tytuł Mistrza Świata w Dobroci.

Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, jedyna, w której co roku mogą wziąć udział organizacje z całego świata. To akcja, która sprawia, że organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów. Przez trzy miesiące organizowane są różne przedsięwzięcia – koncerty, licytacje, biegi charytatywne, czy zbiórki w szkołach i parafiach. Kampanii towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnessa. Finałową konkurencją jest natomiast układanie ciągu monet o nominale jednozłotowym – stąd też nazwa Kilometrów Dobra.

W ubiegłym roku Stowarzyszeniu z Węgrowa udało się wspólnie zebrać 100 tys. zł. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozy, terapii i rehabilitacji osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami rozwojowymi. W tym roku „SPONiA Węgrów” marzy o zakupie komory hiperbarycznej – specjalistycznego sprzętu do zabiegów hiperbarii tlenowej. Jest to nowoczesna i niszowa forma terapii, która zdaniem wielu naukowców jest bardzo efektywna w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością. W znacznym też stopniu wspomaga rozwój dzieci z różnymi problemami rozwojowymi.

Inauguracja tegorocznej akcji „Kilometrów Dobra” miała miejsce w niedzielę, 1 marca. Wśród gości znalazła się m.in. p. Ewa Besztak - Starosta Powiatu Węgrowskiego, p. Paweł Marchela - Burmistrz Miasta Węgrowa, p. Hanna Kasperowicz - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Węgrowie, p. Anna Wieczorek – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie, przedstawiciele firmy Addit patronującej akcji Kilometry Dobra oraz przedstawiciele Rady Powiatu Węgrowskiego.  Uczestników spotkania, wolontariuszy, rodziców i dzieci przywitała p. Gabriela Strąk - prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym „SPONiA-Węgrów”. Do wspólnego mierzenia dobra przyłączyły się natomiast takie zespoły jak „Liw Big Band” i Maja Szczepanik oraz „Stara Kuźnia”. Na scenie zaprezentowała się również Zuzanna Gierej ze szkoły w Sadownem i wychowankowie  Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku. „Mała Orkiestra Dni Naszych” wyraziła zgodę na wykorzystanie nagrania „Piosenka o pomaganiu ludziom” na potrzeby Kilometrów Dobra w Węgrowie. Gorących i szczodrych serc tego dnia nie zabrakło. Każdy mógł bowiem wesprzeć akcję i nabyć przygotowane przez węgrowskich wolontariuszy gadżety. Jak się okazało idea była słuszna, do puszek udało się bowiem zebrać 4 768,36 zł. Dodatkową i niezaplanowaną atrakcją okazała się licytacja wystawionej przez zespół „Stara Kuźnia” koszulki. Toczony przez kilka minut zażarty bój zakończył się ostatecznym zwycięstwem p. Pawła Marcheli – Burmistrza Miasta Węgrowa, który za T-shirt z logotypem zespołu zapłacił 450 zł.  W sumie w czasie koncertu „SPONiA-Węgrów” zebrała kwotę 5 218,36 zł. To ogrom dobroci jak na jeden wieczór!

Finał kampanii zaplanowano na 2 czerwca. Warto pamiętać, że do osiągnięcia celu przybliża akcję każda złotówka. Członkowie Stowarzyszenia wierzą, że „prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka” i że „dobro można zmierzyć”. Wystarczy wejść tylko na stronę internetową „Kilometrów Dobra”, odszukać pozycję „SPONiA-Węgrów” i wpłacić symboliczną kwotę.

A.K.