IV Piknik KGW i Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sadownem

IV Piknik KGW i Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sadownem

10 września 2023 r. w Sadownem odbył się IV Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego i jednocześnie Ekologiczny Piknik Rodzinny „Dary lasu”.

Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza św. w intencji leśników i myśliwych, którą koncelebrowali: ks. Antoni Kunicki i ks. Stanisław Wojciechowski. Po jej zakończeniu uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na plac za kościołem, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Gości i wystawców na scenie powitali organizatorzy pikniku: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik i Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran. Po wystrzałach a  armatek, które oddało Bractwo Kurkowe RP, rozpoczęła się dalsza część zaplanowanych atrakcji.

Uczestnicy obejrzeli koncert w wykonaniu lokalnego zespołu Sadowianki, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji po zakończonych występach Starosta Węgrowski Ewa Besztak  wręczyła na ręce kierownika Zespołu odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” nadaną artystom przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej p. Piotra Glińskiego.

Następnie na scenie w przeglądzie artystycznym zaprezentowała się młodzież ze szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Węgrowskich. W barwnych strojach i ludowym repertuarem muzycznym i tanecznym wystąpiły zespoły folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca „Zawierucha” z I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, dodatkowo utwory muzyczne wykonały: Anastazja Żołnierzak z akompaniamentem na skrzypcach Salomiji Fedotowej, Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie i Zespół Tańca Ludowego „Organ” z ZSP w Sadownem.

Po występach młodzieży organizatorzy przygotowali atrakcję dla najmłodszych, jaką był spektakl ekologiczny „Śmieciaki ratują świat” w wykonaniu aktorów Teatru TAK, z aktywnym udziałem zgromadzonych przed sceną dzieci. Spektakl ekologiczny poruszał ważny temat dotyczący sytuacji naszej planety.  Akcja teatrzyku działa się w niedalekiej przyszłości, w której na świecie żyły już tylko tytułowe Śmieciaki. Od nich dzieci dowiedziały się jak świat wyglądał kiedyś, dlaczego wszystko się zepsuło i co zrobić, żeby to naprawić. Razem z dziećmi została przygotowana parada pełna ekologicznych hasełek, które wspólnie skandując dzieci szybko zapamiętywały. Najmłodsi w praktyce posługiwali się pojęciami recyklingu i segregacji śmieci według najnowszych zasad.

Część artystyczną przygotowała także Gminna Biblioteka Publiczna w Sadownem, która wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie po patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku w całej Polsce czytano fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a na scenie w roli czytających zaprezentowali się pp.: Elżbieta Dębkowska – Akonom, Barbara Klimek, Marcin Gręda i Sławomir Akonom.

Wielkie brawa publiczności zebrały też najmłodsi podopieczni GOK uczestniczący na co dzień w zajęciach tformacji Latino Fenver, które pokazały wspólnie z prowadzącym zajęcia Łukaszem Cacko swoje talenty taneczne.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs pn. „Dary i bogactwo lasu” na danie z wykorzystaniem bogactw naturalnych, jakie można znaleźć w lasach. Komisja Konkursowa w składzie pp.: Małgorzata Zyśk, Mariola Kowalczyk, Mirosław Rychta, Sławomir Ryszawa i Marek Renik, wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – KGW Ocięte „Baba na dzikim bekonie w kurkumowym w sosie tonie, a na trawienie w jałowcówce ukojenie”

II miejsce – KGW Żeleźniki „Kartacz na kurkowej polanie, otulony kremowym sosem”

III miejsce – KGW Sadowne „Gulasz z dzika, podany w towarzystwie parzaków, w otoczeniu buraczków”

Zebranym na pikniku gościom czas umilał Dj Sado, którego występy porwały do tańca dorosłych i dzieci. Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna zabawa, którą zapewnili: Luca Rosi i zespół Camasutra.

Impreza obfitowała w wiele wydarzeń towarzyszących takich jak:

– zbiórka odpadów segregowanych: butelki PET. puszki, szkło, makulatura, baterie
– konkursy ekologiczne dla dzieci i dorosłych

– kiermasz ze słodkościami wykonanymi przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem z produktów regionalnych

– koła gospodyń wiejskich oraz koła myśliwych zapewniły uczestników pyszne gorące przekąski, regionalne przysmaki i napoje

– dmuchane atrakcje w plenerze, które zdecydowanie wzmocniły więzi rodzinne;

– stoiska promocyjno-informacyjne instytucji, m. in.: Lasy Państwowe, KRUS, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

­– stoisko Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej – obecność bractwa pozwoliła ukazać nie tylko historyczny dorobek, ale także przyczyniła się do kształtowania tożsamości narodowej i krzewienia najpiękniejszych tradycji; podczas pikniku goście mogli zobaczyć barwne parady i przemarsze Braci Kurkowych w  historycznych strojach, tradycyjne strzelanie z armaty o inne starodawne obyczaje.

Organizatorami Pikniku byli: Powiat Węgrowski, Gmina Sadowne, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem i Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem, a partnerami: Gminny Ośrodek Kultury w Sadownem, Nadleśnictwo Siedlce i Nadleśnictwo Łochów. Patronat honorowy nad Piknikiem objęły: Anna Moskwa - Minister Klimatu i Środowiska oraz senator RP Maria Koc.

Projekt Ekologiczny Piknik Rodzinny w Sadownem „Dary Lasu” dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 30 000,00 zł.