I Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego

I Piknik Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Węgrowskiego

25 sierpnia na błoniach Zamku w Liwie odbyło się pierwsze wydarzenie integrujące środowisko kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu węgrowskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Powiat Węgrowski, Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, a współorganizatorem Stowarzyszenie LGD „Bądźmy Razem”. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc.

W Powiecie Węgrowskim funkcjonuje obecnie 41 kół, zrzeszających blisko 1500 osób. To niezwykle duża i zaangażowana społeczność, która w dalszym ciągu się powiększa. W pikniku wzięła udział zdecydowana większość, bo aż 33 KGW.

W ramach tego wydarzenia odbyły się także dwa konkursy. W konkursie kulinarnym „Na najlepsze pierogi Powiatu Węgrowskiego” swoje zdolności zaprezentowało aż 26 kół, z kolei w Przeglądzie Twórczości Artystycznej – 4 zespoły. Oprócz tego na scenie wystąpił Zespół Sokołowianie z Wicestarostą Węgrowskim Markiem Renikiem w składzie oraz Zespół Activ.

Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez: Powiat Węgrowski, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stowarzyszenie LGD „Bądźmy razem” oraz Miasto Węgrów.

Tytuł Najlepszych Pierogów Powiatu Węgrowskiego przypadł KGW ze Strupiechowa za pierogi z kurkami. Pierogi te otrzymały tytuł "Laur Kulinarny Lokalnej Grupy Działania "Bądźmy Razem" za wysokiej jakości lokalny produkt kulinarny" przyznawany raz w roku wraz z nagrodą rzeczową ufundowaną przez LGD.

Pozostałe miejsca zdobyły:

II Miejsce:
KGW „Galicjanki” z Gruszczyno - pierogi z buraczkami, serem, szpinakiem i popitką
KGW Karczewiec – pierogi z pieczarkami i kaszą gryczaną

III Miejsce:
KGW Zając – pierogi z ziemniakami
KGW Czerwonka Folwark – z mięsem i sosem pomidorowym
KGW Korytnica – pierogi z serem na słodko

Wyróżnienia:
KGW Zawady – pierogi z ziemniakami
KGW Janówki – pierogi z grzybami
KGW Żeleźniki – pierogi z makiem
KGW Miedzna – pierogi z kurkami
KGW Stawiska – pierogi z trocinami

Pierogi oceniało jury w składzie: Marzena Gromek (przewodnicząca), Daniel Milewski, Tadeusz Okulus, Bogusław Szymański, Beata Jarkowska, Bożena Gierej, Małgorzata Plewka, Małgorzata Szeja.

W Przeglądzie Twórczości Artystycznej największe uznanie jury zdobył Zespół Art-Senior. Kolejne miejsca zdobyły:

II Miejsce:
Zespół Gwizdalanki i Jarnickie Stowarzyszenie Seniorów JAR-Senior

III Miejsce:
KGW Decie

Występy artystyczne oceniało jury w składzie: Zofia Paczóska (przewodnicząca), Artur Lis, Anna Szaruga.

W wydarzeniu wzięli udział: Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Daniel Milewski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego Anna Kaszuba, Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR  w Warszawie Maciej Górski, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu węgrowskiego, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy instytucji i jednostek organizacyjnych.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego był reprezentowany przez Starostę Węgrowskiego Ewę Besztak, członków Zarządu Powiatu Węgrowskiego: Tadeusza Kota i Artura Lisa oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego: Krzysztof Onaszkiewicz i Brygida Górniaczyk.

Organizatorzy dziękują także pozostałym partnerom, którzy włączyli się w organizację wydarzenia poprzez utworzenie stoiska wystawienniczego z atrakcjami dla uczestników: Lasy Państwowe, Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego, KRUS.