I Kongres Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego

I Kongres Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego

Z inicjatywy Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury 21 kwietnia w Drohiczynie odbył się I Kongres Kultury Chrześcijańskiej, w którym udział wzięła także delegacja reprezentująca Powiat Węgrowski.

Wydarzenie zorganizowane w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Podlasia Nadbużańskiego odbyło się w auli wykładowej Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Powiat Węgrowski na Kongresie reprezentowali: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i dyrektorzy bibliotek miejskich i gminnych z terenu powiatu (Miasta Węgrów, Gminy Grębków, Gminy Liw, Gminy Łochów, Gminy Miedzna, Gminy Stoczek, Gminy Wierzbno) a także delegacja młodzieży wraz z opiekunami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

Uczestnicy wysłuchali wystąpień prelegentów na temat historii kultury i jej wpływu na wartości współczesnego świata. O roli kultury chrześcijańskiej w procesie kształtowania się tożsamości mieszkańców Podlasia opowiadali: Ks. Prof. Witold Kawecki - „Czym jest kultura dla człowieka?”; Prof. Rafał Wiśniewski - „Wszystko tak samo, a jednak inaczej – kilka uwag nie tylko o wartościach autotelicznych”; dr Tadeusz Krawczak – „Wiara a tożsamość na przykładzie Podlasia” oraz historycy z NID w Białymstoku Iwona Górska i dr Grzegorz Ryżewski – „Z dziejów chrześcijaństwa na Podlasiu Nadbużańskim”.

W kongresie uczestniczyli: duchowieństwo, na czele z J. E. Ks. Biskupem Piotrem Sawczukiem i J. E. Ks. Biskupem Seniorem Antonim Pacyfikiem Dydyczem, parlamentarzyści, w tym senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, przedstawiciele rządu i samorządów, animatorzy kultury, dyrektorzy placówek kulturalnych, artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz młodzież z całej Diecezji Drohiczyńskiej.

Patronat nad wydarzeniem objęli Ks. Biskup Piotr Sawczuk oraz Marszałek Woj. Podlaskiego Artur Kosicki.