Gimnazjaliści ze Stoczka wyróżnieni w dwóch ogólnopolskich konkursach

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Gimnazjaliści ze Stoczka wyróżnieni w dwóch ogólnopolskich konkursach

Drukuj
Wyróżnieni uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Stoczku (galeria: 1)

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Stoczku swoim projektem "Magiczna Siódemka" zdobyli wyróżnienie w konkursie na projekt spółdzielni uczniowskiej. Dodatkowo, głosami jury, wyróżnienie zdobył także artykuł ekonomiczny autorstwa jednej z uczennic – Elżbiety Trojan. Obydwa konkursy towarzyszą projektowi edukacji ekonomicznej „Na własne konto”.

Dobiegła końca czwarta edycja projektu edukacji ekonomicznej „Na własne konto”. Projekt służy przybliżeniu wiedzy ekonomicznej uczniom gimnazjów z terenów wiejskich, kształtowaniu postaw przedsiębiorczych oraz pomaga w wyborze ścieżki edukacyjnej, a w przyszłości – zawodowej. W tym roku wzięło w nim udział  1.800 uczniów ze stu gimnazjów z terenów wiejskich z całego kraju. 13 czerwca 2016 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów, organizowanych w tegorocznej edycji projektu. Kapituła konkursu na najlepszy projekt spółdzielni uczniowskiej, złożona z przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz niezależnych ekspertów wybrała 5 najlepszych prac oraz przyznała 5 wyróżnień. Zdobywcami wyróżnienia są uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Stoczku, którzy przygotowali projekt spółdzielni uczniowskiej "Magiczna siódemka". Każdy z uczniów otrzymał od organizatora nagrodę rzeczową, a szkoła nagrodę finansową w wysokości 1.000 zł.

Ponadto, jedna z uczennic została wyróżniona w innym konkursie – na najlepszy artykuł ekonomiczny. Kapituła konkursu doceniła styl i pomysłowość gimnazjalistki, która w ciekawy sposób opisała zarządzanie finansami w gospodarstwie domowym swojej rodziny.

Projekt „Na Własne Konto” to szansa dla młodych osób na zdobycie wiedzy ekonomicznej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Zajęcia obejmują gry i zabawy edukacyjne, wizytę u przedsiębiorcy czy w lokalnym banku. – mówi Krzysztof Podhajski, Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej – Kończący cykl zajęć konkurs, jest przykładem pozytywnej rywalizacji pomiędzy gimnazjalistami i przyczynia się do wzmocnienia ich motywacji i chęci do działania. Choć założenie spółdzielni nie było koniecznością, wiemy, że część projektów spółdzielni uczniowskich została zrealizowana! To więcej niż moglibyśmy oczekiwać od uczestników – dodaje. 

„Na Własne Konto" to projekt edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. Początkowo poprzez zabawę i gry edukacyjne poznają pojęcia, narzędzia i mechanizmy ekonomiczne, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystują w praktyce przygotowując m.in. prace konkursowe i zdobywając atrakcyjne nagrody. Głównym celem projektu jest wyrównywanie dysproporcji w dostępie do atrakcyjnych form edukacji pomiędzy młodzieżą miejską, a tą pochodzącą z terenów wiejskich. Cel ten zostaje osiągnięty poprzez poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, kształtowanie podstaw przedsiębiorczości, a także przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej i życiowej.

Pomysłodawcą i organizatorem projektu „Na własne konto” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która od lat inwestuje w rozwój polskiej wsi. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Więcej informacji na stronie: www.nawlasnekonto.pl

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

Julia Cieślak

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

(galeria: 2)
Finał konkursu (galeria: 3)
Uczestnicy konkursu (galeria: 4)
Finał konkursu (galeria: 5)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.