Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia czcimy pamięć ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanej wiosną 1940r. przez funkcjonariuszy NKWD na jeńcach wojennych (szacuje się, że ponad 97% zamordowanych było narodowości Polskiej).

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, znany wcześniej jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia, obchodzimy w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943r. informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego na terenie ZSRR. Oficjalnie Związek Radziecki przyznał się do popełnienia zbrodni dopiero 13 kwietnia 1990r, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

Dzisiaj, w 82. rocznicę zbrodni katyńskiej, Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z  Wicestarostą Markiem Renikiem, Dyrektorem biura Senator RP Marii Koc Michałem Piotrowskim, Posłem na Sejm Maciejem Górskim, Burmistrzem Węgrowa Pawłem Marchelą, Wiceburmistrzem Haliną Ulińską, Przewodniczącą Rady Miasta Beatą Gashi oraz przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie Komendantem insp. Zbigniewem Zięciną, Zastępcą Komendanta podins. Jackiem Chaciakiem oraz Katarzyną Gierłowską, zebrali się aby wspólnie oddać hołd zamordowanym poprzez złożenie wieńców przy pomniku znajdującym się przy Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie poświęconym ofiarom mordu. Zebrani zmówili modlitwę w intencji zmarłych, a następnie złożyli wieńce.