Drugi wyjazd do Słowacji

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Drugi wyjazd do Słowacji

Drukuj
IMG_04 (galeria: 1)

W dniach 21–25 października 2013 r. zespół zadaniowy liczący 23 osoby uczestniczył w drugim roboczym wyjazdowym spotkaniu projektowym „Benefity v škole a regióne kreativnym pohybom” organizowanym przez słowackiego partnera projektu.

Przebywaliśmy w południowo-zachodniej części tego państwa – kraj nitrzański. W zakresie wizyt roboczych był to już ostatni wyjazd, których łącznie było cztery, po dwie w każdym z partnerskich krajów, gdyż projekt ten ma charakter międzynarodowy, a realizowany jest we współpracy ze Słowacją.

Delegację Powiatu tworzyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele z p. Wicestarostą – Ewą Besztak, członkami Zarządu Powiatu – Tadeuszem Danajem i Andrzejem Nowotką, p. Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu – Małgorzatą Zyśk, przedstawiciele SOS-W w Węgrowie z p. Dyrektor - Hanną Kasperowicz i Wicedyrektor - p. Agnieszką Wiśniewską na czele, a także Stowarzyszenia Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie z Prezesem – p. Wiesławem Krzanowskim. Spotkanie to było jednym z ostatnich elementów słowacko-polskiego projektu Comenius – Partnerskie Projekty Regio, będącego częścią programu „Uczenie się przez całe życie”.

Program pobytu był bardzo różnorodny i bogaty, a realizowany był głównie w Zlatych Moravcach i Hurbanovie. Braliśmy tam udział w przeróżnych warsztatach m.in. na temat wywiadu jako informacji zwrotnej w kierowaniu pracownikami, motywacji pracowników, budowaniu poczucia przynależności i lojalności pracowników, zapoznaliśmy się ze specyfiką i stosowaną przez Słowaków metodologią pracy z osobami z niepełnosprawnością umysłową. Oprócz zajęć teoretycznych zdecydowana większość czasu poświęcona była zajęciom praktycznym. Gospodarze zadbali również o wyjątkowo wysublimowany kontakt z przyrodą, jej obserwacje, gdyż kilkunasto hektarowy park z niezwykłymi okazami przyrody na wzór angielski, jaki otaczał Hotel „Zamok” znajdujący się w Topolciankach (6 km od Zlotych Moraviec) miejsce naszego noclegu, stał się dla organizatorów obserwacji przyrody, okazją do przeprowadzenia niezwykłego quizu przyrodniczego m.in. poprzez poszukiwanie najbardziej niezwykłych elementów przyrodniczych tego parku. Prowadziliśmy również ćwiczenia i rozgrywki sportowe ze Słowakami, rozpoczynając przeważnie od metodyki danej dyscypliny. Były to: wspinanie na ścianie wspinaczkowej, jazda - buty kangoo, birdwatching, skoki na trampolinie, hulajnoga, wrotki, fitbal, letterboxing, hipoterapia i relaksacyjne nordic walking. Z ostatniego dnia spotkania pozostały w nas niezapomniane wrażenia, a doznaliśmy ich podczas międzynarodowego turnieju sportów rekreacyjnych Comenius Regio w postaci finału zawodów z większości wyżej wymienionych dyscyplin sportowych. Był znicz olimpijski, hymny państwowe obydwu krajów, wieńce laurowe, medale olimpijskie, pamiątkowe dyplomy.

Słowacy przyjęli nas niezwykle ciepło i serdecznie. Właściwie to na każdym kroku dało się odczuć życzliwość i staranie gospodarzy, szczególnie Jany Bartovej – koordynatorki projektu, Zity Záhorskiej - Dyrektor Szkoły w Zlatych Moravcach, jej zastępczyni - Ivany Skačanowej oraz Zoltana Mišaka - Dyrektora szkoły specjalnej w Hurbanovie z podstawowym językiem węgierskim oraz pozostałych pracowników wymienionych wyżej placówek, a ponadto pracowników Krajskiego urzędu w Nitrze, pracowników Centrum vol’neho času w Nesvadach. Włożyli oni bardzo wiele trudu i wysiłku aby nasz pobyt był jak najbardziej efektywny, owocny i pożyteczny.

Koordynator projektu – Tadeusz Krupa

IMG_01 (galeria: 2)
IMG_03 (galeria: 3)
IMG_05 (galeria: 4)
IMG_08 (galeria: 5)
IMG_07 (galeria: 6)
IMG_02 (galeria: 7)
IMG_06 (galeria: 8)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.