Dożynki Powiatu Węgrowskiego w Starejwsi

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Dożynki Powiatu Węgrowskiego w Starejwsi

Drukuj
(galeria: 1)

W ostatnią niedzielę (11 września) odbyły się kolejne Dożynki Powiatu Węgrowskiego. Tym razem gospodarzem wydarzenia była Gmina Liw, dożynki odbyły się bowiem w miejscowości Starawieś. Niestety z powodu fatalnych warunków atmosferycznych część artystyczna została odwołana.

Organizatorzy do ostatniej chwili mieli nadzieję, że pogoda pozwoli na zrealizowanie pełnego programu wydarzenia. Niestety deszcz nie przestawał padać, a boisko stawało się coraz bardziej grząskie utrudniając pracę ekipom technicznym oraz stoiskom wystawienniczym. Decyzja o odwołaniu części artystycznej była trudna, a zarazem nieunikniona.  

Dożynki rozpoczęły się o godz. 13.00 od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Starejwsi, której przewodniczył ks. prałat Leszek Gardziński – dziekan węgrowski oraz ks. proboszcz Marek Sidoruk. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP Liw.

Z uwagi na panujące warunki pogodowe część obrzędowa oraz oficjalna, dzięki uprzejmości ks. proboszcza, także odbyła się w kościele. Po mszy świętej głos zabrała Starosta Węgrowski Ewa Besztak oraz Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański. W swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom za trud ich pracy, zwrócili uwagę na to jak ważną częścią wspólnoty powiatowej są rolnicy, którzy prowadzą na naszym terenie ponad 8 tys. gospodarstw, na obszarze obejmującym 69% powierzchni powiatu węgrowskiego.

Następnie Starostowie Dożynkowi, Państwo Marzena i Paweł Tchórzewscy z Ludwinowa przekazali na ręce gospodarzy wydarzania chleb dożynkowy i odbyła się uroczysta ceremonia dzielenia się chlebem z wszystkimi uczestnikami wydarzenia.

Później głos zabrali goście – Senator RP Maria Koc oraz Poseł na Sejm Maciej Górski. Po krótkich wystąpieniach przyszedł czas na tradycyjną już ceremonię wręczenia honorowych tytułów „Zasłużony dla rolnictwa” dla najprężniej działających rolników z terenu powiatu węgrowskiego (niżej sylwetki odznaczonych).

Na tym niestety tegoroczne dożynki musiały się zakończyć. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w ich organizację, a przede wszystkim sponsorom: Polskiej Grupie Biogazowej, ML Meble, Grupie POLMLEK, Hurtowni Górmax, Firmie BOMET, Sieci sklepów TOPAZ, Piekarni Gromulska, OSM Kosów, Firmie Hochland, DJ-owi SOVIN, Firmie Grązka – Okna, drzwi, bramy, Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Węgrowie, Gospodarstwu ZYGMUNT.

 

„ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA”

 

Gmina Liw

Pan Paweł Tchórzewski zamieszkały Ludwinów, gm. Liw

      Pan Paweł Tchórzewski prowadzi od 2000 roku gospodarstwo rolne o powierzchni ok 30 ha. Zajmują się w dużej mierze produkcją trzody chlewnej. Cała produkcja roślinna przeznaczona jest na zabezpieczenie bazy paszowej dla zwierząt. Pan Paweł pełni funkcję prezesa zarządu w Polskim Związku Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej.

 

Gmina Korytnica

Pan Mariusz Cichocki zamieszkały  Dąbrowa , gm. Korytnica

  Pan Mariusz Cichocki od 1980 roku prowadzi własne gospodarstwo rolne w którym produkuje zboża, a głównie kukurydzę, rzepak i pszenicę oraz prowadzi hodowlę bydła i trzody chlewnej. Pracuje na nowoczesnym sprzęcie rolniczym. W swoim gospodarstwie stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej stanowiąc tym samym wzór do naśladowania głównie dla młodego pokolenia rolników. Poza pracą w gospodarstwie rolnym od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym.

 

Pan Jarosław Skolimowski zamieszkały Żelazów, gm. Korytnica

Pan Jarosław Skolimowski od prawie 20 lat prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję bydła mlecznego. Część ziemi odziedziczył po rodzicach, a następnie powiększył gospodarstwo do 13 ha. Pracuje na nowoczesnym sprzęcie rolniczym ciągle modernizując i powiększając park maszynowy. Jest otwarty na wszystkie inicjatywy społeczne organizowane w sołectwie i aktywnie włącza się w prace społeczne wsi.

 

Pan Zenon Roguski zamieszkały Zalesie, gm. Korytnica

Pan Zenon Roguski od 1988 r. w miejscowości Zalesie, gm. Korytnica prowadzi gospodarstwo rolne. Gospodarowanie rozpoczął od produkcji roślinnej i hodowli bydła. Obecnie gospodarzy już na kilkudziesięciu hektarach i stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej w szczególności w zakresie hodowli bydła mlecznego. Roczna produkcja mleka wynosi 1 200 000 litrów. Praca na roli jest prawdziwą pasją Pana Roguskiego oraz kontynuowaniem tradycji rodzinnych, może być wzorem dla młodszego pokolenia rolników.

 

Gmina Grębków

Pan Jarosław Pawlak zamieszkały Stara Trzcianka, gm. Grębków

     Pan Jarosław Pawlak prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach od 2003 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 49,86 ha (grunty własne) oraz 50,00 ha (grunty dzierżawione). Rolnik specjalizuje się w hodowli krów mlecznych ok. 50 szt.  krów dojnych o rocznej wydajności 9000 litrów oraz ok. 50 szt.  jałowizny. Jest to gospodarstwo kontynuujące tradycje rodzinne, prężnie się rozwijające i powiększające swój areał, systematycznie wprowadzające nowe rozwiązania techniczne. 

 

Pan Marek Kraśnicki zamieszkały Kolonia Sinołęka, gm. Grębków

 Pan Marek Kraśnicki prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach od 2005 roku. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 22,98 ha (grunty własne) oraz 35,00 ha (grunty dzierżawione). Rolnik specjalizuje się w hodowli krów mlecznych ok. 50 szt. krów dojnych o rocznej wydajności powyżej 9000 litrów. Jest to gospodarstwo kontynuujące tradycje rodzinne, prężnie się rozwijające, wprowadzające nowe rozwiązania techniczne. Przez 16 lat Pan Marek Kraśnicki pełnił funkcję sołtysa Kolonii Sinołęka, a obecnie funkcję tę przejęła żona. Pan Marek jest osobą bardzo zaangażowaną w rozwój lokalnej społeczności, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym.

 

Gmina Sadowne

Pan Adam Samsel zamieszkały Zalesie, gm. Sadowne

Pan Adam Samsel prowadzi gospodarstwo rolne wielopokoleniowe. Od najmłodszych lat pomagał tacie w prowadzeniu gospodarstwa. Studiował na SGGW w Warszawie – kierunek rolnictwo i zootechnika. Od stycznia 2020 roku jest właścicielem 20 hektarowego gospodarstwa, w którym prowadzi hodowlę bydła mlecznego oraz produkcję zboża. Gospodarstwo cały czas jest modernizowane. Poza pracą w gospodarstwie rolnym od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Od 2019 roku Pan Adam pełni funkcję Sołtysa sołectwa Zalesie. Należy również do OSP w Zalesiu gdzie pełni funkcję Naczelnika. Dla Pana Adama praca na roli jest prawdziwą pasją, dlatego zdecydował się na kontynuowanie tradycji rodzinnej.

 

Gmina Stoczek

Pan Adam Sawicki zamieszkały Gajówka Zachodnia, gm. Stoczek

         Pan Adam Sawicki prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 70 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej - zwierzęcej. Produkcja roślinna wykorzystywana jest w gospodarstwie jako pasza dla zwierząt. Obsada bydła mlecznego wynosi 70 szt. krów mlecznych.

 

Gmina Węgrów

Pan Dariusz Skolimowski zamieszkały Węgrów, gm. Węgrów

          Pan Dariusz Skolimowski od 7 lat prowadzi gospodarstwo rolne na terenie miasta Węgrów, przy Alei Partyzantów 70. Gospodarstwo rolne Pan Dariusz odziedziczył po rodzicach, którzy produkcją rolną zajmowali się od bardzo dawna kontynuując tradycję uprawy roli od wielu pokoleń. Obecnie powierzchnia gospodarstwa liczy 21 ha w tym 6 ha własnych i 15 ha dzierżawionych. Gospodarstwo specjalizuje się produkcją mleka oraz produkcją roślinną osiągając wysokie plony. W gospodarstwie obecnie hodowanych jest 20 sztuk krów mlecznych, oraz 10 sztuk jałówek i cielaków. Produkcję roślinną stanowią użytki zielone i zboża.

 

Gmina Łochów

Pan Krzysztof Nojszewski zamieszkały Łochów, gm. Łochów

Pan Krzysztof Nojszewski prowadzi wielohektarowe gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 22 ha. Zajmuje się wielkopowierzchniowymi uprawami oraz hodowlą zwierząt. Pracuje nowoczesnym sprzętem rolniczym. W swoim gospodarstwie stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej, stanowiąc tym samym wzór do naśladowania. Poza pracą w gospodarstwie rolnym od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym.

 

Gmina Miedzna

Pan Wojciech Tarapata zamieszkały Żeleźniki, gm. Miedzna

          Pan Wojciech Stanisław Tarapata z zoną Małgorzatą oraz synami Dominikiem i Łukaszem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. Specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. W gospodarstwie utrzymuje około 70 sztuk bydła, z czego połowa to krowy mleczne. Na powierzchni 32 ha użytków rolnych uprawia rośliny z przeznaczeniem na paszę, głównie kukurydzę i trawy, lucernę oraz zboża. Gospodarstwo stale się rozwija i modernizuje, korzystając ze wsparcia programów krajowych i funduszy unijnych

 

Pan Paweł Bączek zamieszkały Międzyleś, gm. Miedzna

Pan Paweł Bączek wspólnie z małżonką Justyną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ogólnej ok. 100 ha.  Główne uprawy to kukurydza na paszę, trawy, mieszanka zbożowa  i inne zboża. Gospodarstwo rolne specjalizuje się w hodowli bydła mięsnego. Obecnie posiada 130 sztuk bydła. Gospodarstwo korzystało  z programów: młody rolnik i  na modernizację gospodarstwa. Państwo Bączkowie posiadają trójkę dzieci, które pomagają w pracach w gospodarstwie.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.