Dożynki Powiatu Węgrowskiego 2023 w Wierzbnie

Dożynki Powiatu Węgrowskiego 2023 w Wierzbnie

27 sierpnia, na placu przy Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbyły się Dożynki Powiatu Węgrowskiego 2023.

Uroczysta Msza Święta

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Wierzbnie, którą koncelebrowali: duszpasterz rolników Diecezji Siedleckiej ks. kan. Stanisław Chodźko i proboszcz parafii w Wierzbnie ks. Alfred Wasilak. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Dęta OSP Liw oraz organistka Aneta Miklaszewska wraz ze scholą parafialną.

Powitanie gości i dzielenie się chlebem dożynkowym

Po zakończonym nabożeństwie korowód dożynkowy z udziałem sztandarów, delegacji dożynkowych, zaproszonych gości i mieszkańców przemaszerował na plac przy Szkole Podstawowej w Wierzbnie, gdzie odbyła się dalsze część wydarzenia. Zgromadzonych gości powitali organizatorzy dożynek: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski. Starosta złożyła szczególne podziękowania dla Radnego Rady Powiatu Węgrowskiego Łukasza Komorowskiego, za ogromną pomoc i wsparcie w organizacji tegorocznych dożynek.

Po oficjalnych przemówieniach, chlebem z gospodarzami i zaproszonymi gośćmi dzielili się Starostowie Dożynek: Państwo Kinga i Mateusz Tomkiewicz, rolnicy ze Świdna.

Wręczenie tytułów „Zasłużony dla rolnictwa”

Tradycją ostatnich lat stało się uhonorowanie podczas Dożynek Powiatowych rolników, którzy prowadzą wzorcowe gospodarstwa rolne w powiecie węgrowskim. Wśród wyróżnionych medalami „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znaleźli się m.in.: Mateusz Tomkiewicz (Świdno gm. Wierzbno), Andrzej Mróz (Jaworek gm. Wierzbno), Piotr Skórka (Tończa, gm. Liw),  Andrzej Rowicki (Rowiska, gm. Korytnica), Sławomir Piotrowski (Kąty, gm. Korytnica), Czesław Krupa (Aleksandrówka, gm. Grębków), Marian Kowalczyk (Aleksandrówka, gm. Grębków), Andrzej Kopacz (Zieleniec, gm. Sadowne), Piotr Olkowski (Ocięte, gm. Sadowne), Edward Ojdana (Węgrów), Waldemar Żeleźnicki (Żeleźniki, gm. Miedzna), Zenon Szczęsny (Karczewizna, gm. Łochów), Krzysztof Nojszewski (Łochów).

Podziękowania dla gminnych delegacji dożynkowych

Kolejnym punktem wydarzenia były podziękowania dla delegacji dożynkowych, za przygotowanie wieńców i udział w tegorocznych Dożynkach Powiatowych. Poszczególne gminy reprezentowali: Gminę Liw - Sołectwo Wyszków;  Gminę Łochów - Sołectwo Dąbrowa; Gminę Sadowne - Sołectwo Rażny; Gminę Stoczek - Sołectwo Mrozowa Wola, Gminę Miedzna - Sołectwo Miedzna; Gminę Grębków - Sołectwo Polków Daćbogi; Gminę Wierzbno - Sołectwo Karczewiec.

Rozstrzygnięcie konkursu na „Żniwiarski napitek”

Podczas dożynek odbył się konkurs, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Węgrowskiego. Celem konkursu było przygotowanie napoju bezalkoholowego pn.”Żniwiarski napitek”. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbna przygotowując napój „Podpiwek - żniwna podróż do krainy lawendy”, II miejsce zajęło KGW Sucha „Suchowanki” ze swoim „Podpiwkiem suskim” a III miejsce zdobyło KGW Janówek Wyględówek z „Tradycyjnym podpitkiem na chmielu”. Pozostałe KGW biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia i nagrody od sponsorów.

Część artystyczna i rozrywkowa

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się młodzież ze szkół podstawowych w Wierzbnie i Krypach. Zgromadzeni wysłuchali także koncertów zespołów: „Senior z Pasją”, Big Band Orkiestra Liw, Zespołu ludowego „Miedzenianki” i rodzina Fedotowych z Ukrainy i Kapeli Staręgów. Gwiazdami wieczoru były zespoły: Dejw i Nowator. Do wspólnej zabawy uczestników dożynek zaprosił także Dj Sovin. Dożynki Powiatowe 2023 zakończyły się widowiskowym pokazem sztucznych ogni.

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Posłowie na Sejm: Maciej Górski i Krzysztof Tchórzewski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, duszpasterz rolników Diecezji Siedleckiej ks. kan. Stanisław Chodźko i proboszcz parafii w Wierzbnie ks. Alfred Wasilak, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego: Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Brygida Górniaczyk i Krzysztof Onaszkiewicz,  i Radni Rady Powiatu: Łukasz Komorowski, Andrzej Kruszewski i Adam Strąk, z-ca dyr. Mazowieckiego Oddziału ARiMR Robert Ślusarczyk, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego, dyrektorzy, kierownicy i naczelnicy jednostek powiatowych i gminnych, przedstawiciele sponsorów i zaproszeni goście.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus i Senator RP – Maria Koc.

Współorganizatorem Dożynek Powiatowych 2023 był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Organizatorzy przekazują szczególne podziękowania dla sponsorów : Wikrusz Małgorzata i Adam Witkowscy, Wodbud, SAF-KAN Grzegorz Safiański, MAVI Mariusz Kuriata, Piekarnia Krypy, Piekarni Gromulscy, Sala Weselna „Arabeska”, KAMET Kamil Zdzieborski, Luxbruk Paweł Piórek, Instal Grzegorz Retko, AGMAR Marek Orzechowski, GABMET Paweł Zaboklicki, Stacja Paliw Wierzbno Sławomir Zaboklicki, F.H.U. Łuk-Met Łukasz Wąsowski, Eko Team Sp. z o.o., Basmet, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Wierzbnie, Gór-pasz, Hochland, PBS w Węgrowie, Pieczarkarnia Wierzbno.