Dożynki Powiatowo-Gminne w Kopciach

Dożynki Powiatowo-Gminne w Kopciach

Powiat Węgrowski i Gmina Grębków byli organizatorami Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w miejscowości Kopcie, gm. Grębków. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kopciach, z udziałem delegacji dożynkowych z terenu powiatu węgrowskiego. Następnie uczestnicy przemaszerowali korowodem na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Węgrowa na plac przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Kopciach, gdzie zgromadzonych gości powitali gospodarze wydarzenia: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński.

Na uroczystość przybyli m.in: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Poseł Marek Zagórski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski, Dyrektor MODR w Warszawie Sławomir Piotrowski, Dyrektor Oddziału MODR w Siedlcach Józef Jan Romańczuk, Przewodniczącego Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Marek Boruc, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Wiceburmistrz Malgorzata Łotarska, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Węgrowie Artur Salach, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Krzysztof Onaszkiewicz, Wicestarosta Marek Renik, Członkowie Zarządu: Tadeusz Kot i Włodzimierz  Miszczak a także Radni Powiatowi: Jarosław Grenada, Łukasz Komorowski i Adam Strąk, Radni Gminy Grębków, dyrektorzy, kierownicy i naczelnicy jednostek powiatowych i gminnych, przedstawiciele sponsorów i zaproszeni goście.

Po oficjalnych przemówieniach, Starostowie Dożynek: Michał Pałdyna oraz Monika Dudek przekazali chleb dożynkowy dla gospodarzy wydarzenia: Starosty Ewy Besztak i Wójta Bogdana Dolińskiego, którzy to dzielili się nim z uczestnikami wydarzenia.

Podczas święta plonów zasłużeni rolnicy z terenu powiatu węgrowskiego na wniosek Starosty Ewy Besztak, otrzymali honorowe medale „Za zasługi dla rolnictwa”, przyznane im przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród odznaczonych znaleźli się: Sławomir Dudek (Nowa Sucha), Zbigniew Czapski (Kózki), Zbigniew Szczechura (Sadoleś), Adam Olton (Sadowne), Leszek Salach (Jartypory), Krystyna Kielan (Kamionna), Marcin Sześciórka (Zgrzebichy), Piotr Cibor (Miedzna), Daniel Peranek (Korytnica), Paweł Świętochowski (Nowy Świętochów), Sławomir Głuchowski (Zawady) i Andrzej Grabek (Węgrów).

Uroczystość była także okazją do wręczenia nadanych podczas ostatniej Sesji przez Radę Powiatu Węgrowskiego, tytułów honorowych „Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego”. Srebrne pierścienie oraz akty nadania otrzymali obecni na dożynkach: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek oraz Dyrektor Zakładu Mleczarskiego Hochland w Węgrowie Jerzy Mrozowski.

Uczestnicy dożynek mogli podziwiać na scenie występy młodzieżowych zespołów folklorystycznych ze szkół prowadzonych przez powiat węgrowski, tj. Zespółu Pieśni i Tańca Zawierucha z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie, Zespołu „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie i Zespołu „Orkan” z ZSP w Sadownem. Cześć artystyczną przygotowały także dzieci ze szkół podstawowych w Kopciach i Grębkowie. Dyplomy z podziękowaniami dla występujących wręczali: Wicestarosta Marek Renik oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie Pani Wanda Miszczak. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbały zespoły Diverse Band i Volter. Gwiazdą powiatowo-gminnych dożynek był Zespół Bayer Full, na którego występ przybyły tłumy mieszkańców z terenu powiatu węgrowskiego.

Współorganizatorami Powiatowo-Gminnych Dożynek były: Gminna Biblioteka Publiczna w Grębkowie oraz Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kopciach.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania na ręcę Pani Wandy Miszczak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grębkowie oraz Pana Włodzimierza Miszczaka Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grębkowie za wsparcie w realizacji Dożynek.

Patronat nad wydarzeniem objęła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.