Bliźniacze klasztory - Węgrów i Rawa Ruska – konferencja podsumowująca rok realizacji projektu

Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Węgrowie 16 września gościła realizatorów projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska”, który został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020, przy pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowego Instytutu Wolności.

Projekt ma potrwać do lipca 2021 roku, a jego głównym zamierzeniem jest rewitalizacja dwóch klasztorów w Węgrowie i Rawie Ruskiej, które będą spełniać nowe funkcje, dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności. W Węgrowie planowane jest uruchomienie Centrum Dialogu Kultur.

W trakcie konferencji podsumowującej rok projektu zaprezentowano efekty ostatnich prac, a także związane z nimi wyniki badań archeologicznych. Wydarzenie poprowadził dr Marek Sobisz, kustosz węgrowskiego klasztoru.

W wydarzeniu Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak wraz z Wicestarostą Markiem Renikiem oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Węgrowskiego Leszkiem Redoszem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ks. Wiesław Niemyjski – Dziekan dekanatu Drohiczyńskiego, ks. Romuald Kosk – proboszcz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, o. Roger Andrzej Mularczyk – proboszcz parafii w Serdene na Ukrainie, Marian Orlikowski – I Radca Prawny Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Michał Piotrowski – Dyrektor Biura Senatorskiego Marii Koc, Maciej Robak – Dyrektor Biura Poselskiego Macieja Górskiego, Mirosław Starczewski – Kierownik Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w Siedlach oraz Paweł Marchela – Burmistrz Miasta Węgrowa. W konferencji udział wzięła także młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.