Uczniowie II LO w Węgrowie - klasy służb mundurowych przed Bazyliką Mniejszą w Węgrowie (galeria: 1)

W niedzielę 10 kwietnia w Węgrowie odbyły się uroczyste obchody 76 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 6 rocznicy Tragedii Smoleńskiej, zorganizowane przez Wicemarszałek Senatu RP Marię Koc i Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie koncelebrowana przez Ks. Dziekana Leszka Gardzińskiego z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Policji w Węgrowie a także lokalnych mieszkańców. Wagę uroczystości podkreślała liczna obecność pocztów sztandarowych i honorowa warta przy obrazie Matki Bożej Katyńskiej, pełniona w czasie mszy przez uczniów klasy mundurowej II LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Po Mszy świętej przedstawiciele lokalnych władz i organizacji społecznych uczcili pamięć o poległych minutą ciszy a także złożeniem kwiatów pod Kamieniem Katyńskim i Smoleńskim mieszczącym się pod murami Bazyliki Mniejszej w Węgrowie. Następnie wszyscy uczestnicy uroczyście przemaszerowali pod budynek Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie składając tam hołd Pomordowanym Funkcjonariuszom Policji. Podczas swojego wystąpienia Wicestarosta Halina Ulińska  podkreślała, że zbrodnia katyńska jest jedną z najbardziej bolesnych kart w naszej historii, o której nie można zapomnieć. Rozmiar tragedii, w której zginęli przedstawiciele polskich elit intelektualnych i kulturalnych, oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, przez wiele lat okryty był milczeniem. Straszliwy tragizm dotknął także zesłane na Syberię rodziny zamordowanych.

Uwieńczeniem obchodów było spotkanie „Węgrowscy Katyńczycy” – poświęcone Oficerom Wojska Polskiego i Policji z Węgrowa i Powiatu Węgrowskiego pomordowanym na Wschodzie, które odbył się w godzinach popołudniowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie.

Msza Święta w intencji ofiar w Bazylice Mniejszej w Węgrowie (galeria: 2)
Uczestnicy uroczystości przed Bazyliką Mniejszą w Węgrowie (galeria: 3)
W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego wiązankę złożyła Wicestarosta Halina Ulińska i Radna Rady Powiatu Ewa Besztak (galeria: 4)
Kamień Pamiątkowy przed Bazyliką Mniejszą w Węgrowie (galeria: 5)