Święto Policji

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Święto Policji

Drukuj
(galeria: 1)

W dniu 20 lipca 2018 r. w Węgrowie odbyła się uroczystość związana z 99. rocznicą powstania polskiej Policji. Uroczystości poprzedziła Msza Św. w Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Antoniego Dydycza, koncelebrowana przez Proboszcza Gminy Ruchna – Ks. Andrzeja Chludzińskiego oraz Proboszcza Bazyliki Mniejszej w Węgrowie – Ks. Leszka Gardzińskiego, w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Następnie na placu Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie wręczono wyróżnienia i odznaczenia dla funkcjonariuszy. Na obchody Święta Policji przybyli przedstawiciele władz Policji, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Wicestarosta Halina Ulińska, Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, inni przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz zaproszeni goście. Starosta Krzysztof Fedorczyk w swoim wystąpieniu mówił o bogatej historii Policji, podziękował wszystkim funkcjonariuszom za wzorową służbę na rzecz bezpieczeństwa w Powiecie Węgrowskim, życzył wszelkiej pomyślności oraz szczęśliwych powrotów ze służby do domu.


Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto 24 lipca. Zgodnie z art. 1 ustawy - „ Policja Państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”. Dzień 11 października 1914 r. uważa się za historyczny początek rodzimych organów policyjnych, które posiadają konkretne, zawodowe kompetencje. Dzięki powstającym instytucjom policyjnym, w wolnej Rzeczpospolitej mogła zacząć funkcjonować profesjonalna policja. Początkowo istniała Milicja Ludowa, która w 1919 r. przekształciła się Policję Komunalną. Pod koniec wojny, w 1944 r., powołano Milicję Obywatelską, ale niestety relacje Milicji Obywatelskiej ze społeczeństwem nie układały się pomyślnie. Dlatego  6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej polskiej powołał Policję. Formacja weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.