Powiatowy Dzień Zdrowia

Powiatowy Dzień Zdrowia

Degustacja świeżo wyciskanych soków (galeria: 1)

Miniony czwartek( 23 maja br.) upłynął mieszkańcom Powiatu Węgrowskiego pod znakiem edukacji zdrowotnej, a to dzięki pierwszemu w historii Powiatowemu Dniu Zdrowia. Wszyscy, którzy tego dnia zdecydowali się poświęcić kilka godzin i przybyli do siedziby węgrowskiego I LO przy ul. A. Mickiewicza, mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat zdrowia, skorzystać z bezpłatnych badań czy porozmawiać ze specjalistą.

Główni organizatorzy, tj. Samorząd Powiatu Węgrowskiego oraz Stowarzyszenie „SPONiA- Węgrów”, chcieli w szczególny sposób zwrócić uwagę lokalnej społeczności na temat profilaktyki zdrowia. Celem akcji było aktywizowanie mieszkańców- zarówno dorosłych jak i młodzieży- do pogłębiania wiedzy na temat zdrowia, korzystania z badań profilaktycznych i zachęcanie do zdrowego stylu życia. Całą inicjatywę poparł również Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach- Dariusz Napiórkowski, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Uroczystość zainaugurował Starosta Węgrowski- p. Krzysztof Fedorczyk. Całość spotkania prowadziła p. E. Besztak- Wicestarosta Węgrowski, która przedstawiła najważniejsze działania prozdrowotne w Powiecie. Podczas pierwszej części spotkania, zgromadzeni mogli wysłuchać 3 interesujących wykładów. Pierwszy z nich, na temat znaczenia badań profilaktycznych, wygłosił Dyrektor SP ZOZ w Węgrowie- lek. med. Artur Skóra. Przedstawił w nim - najbardziej dające do myślenia- statystyki, które jednoznacznie wskazują, jak zdrowy tryb życia i badania kontrolne wpływają na uniknięcie groźnych chorób. Drugi, dotyczył zasad prawidłowego żywienia oraz zagrożeń zdrowotnych związanych z nieprawidłowym odżywianiem. Referat przygotowała Bogumiła Osiak- pielęgniarka Oddziału Internistyczno- Kardiologicznego węgrowskiego szpitala. Tematyka spotkania nie ograniczyła się jedynie do zagadnień zdrowia fizycznego. Poruszony również został wrażliwy temat zaburzeń ludzkiej psychiki, o czym w swoim wykładzie opowiadała psycholog- p. Ewa Szcześnik- Bałuk.

Po części teoretycznej, wszyscy uczestnicy spotkania, mieli możliwość indywidualnych konsultacji psychologicznych oraz bezpłatnego przeprowadzenia podstawowych badań, takich jak spirometria oraz poziom cukru i ciśnienia. Poza tym imprezie towarzyszyły stoiska informacyjne, ze zdrową żywnością czy z ręcznie wykonanymi pracami. Wśród wystawców znaleźli się takie instytucje jak: Fundacja Pomocy Osobom Przewlekle Chorym „Bądź z nami”, Stowarzyszenie Pomocy osobom Niepełnosprawnym i Autustycznym "SPONiA - Węgrów", Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworku, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Węgrowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgrowie, Centrum Wspierania Rozwoju -Monika Marczak, Monika Doktorska oraz „HERBARIUM”.

Stoiska towarzyszące (galeria: 2)
Stoiska towarzyszące (galeria: 3)
Badanie spirometrii (galeria: 4)
Inauguracja Powiatowego Dnia Zdrowia (galeria: 5)