Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół

Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół

Wystąpienie prezesa Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie Michała Rybaka (galeria: 1)

24 listopada br. w Zajeździe w Miedznie odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół Powiatu Węgrowskiego za rok szkolny 2016/2017. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego wyróżnionych, nagrodzonych szkół, władze powiatowe Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie na czele z prezesem p. Michałem Rybakiem i Wiceprezesem p. Janem Tempczykiem, samorządowcy: p. Andrzej Kruszewski – członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego i Paweł Gelbrech radny Rady Powiatu Węgrowskiego, p. Janusz Rutkowski – Wójt Gminy Miedzna, pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Węgrowie oraz proboszcz parafii Miedzna ks. Jarosław Górski, będący zarazem gospodarzem spotkania.

Gościnne progi gospodarza obiektu, ks. J. Górskiego sprawiły, że w miłej i serdecznej atmosferze dokonano podsumowania niebywale owocnego życia sportowego szkół za miniony rok szkolny.

Przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy odbyła się część artystyczna, którą przygotowało Stowarzyszenie Taneczno-Gimnastyczne „Max Dance” z Węgrowa oraz młodzież z Miedzny. Jak podkreślił p. Jan Tempczyk, prowadzący spotkanie, w historii współzawodnictwa sportowego w ramach mazowieckich igrzysk, szkoły z terenu powiatu węgrowskiego nie osiągnęły tak dobrych wyników, jak w roku szk. 2016/2017, gdyż nie zdarzyło się byśmy zajęli 10 miejsce na 42 powiaty w naszym województwie. Mając na uwadze małą liczebność mieszkańców powiatu węgrowskiego, w porównaniu z pozostałymi powiatami województwa mazowieckiego, lokata ta jest przedmiotem dumy lokalnych działaczy sportowych i nauczycieli w-fu. Było to możliwe dzięki wyjątkowym sukcesom uczniów w czwórboju lekkoatletycznym, piłce ręcznej, piłce nożnej i unihokeju. Z tego faktu dla najlepszych trenerów ufundowano okolicznościowe dzwonki z odlewni dzwonów braci Kruszewskich w Węgrowie. Otrzymali je: Marcin Tempczyk za Mistrzostwo Polski w Czwórboju lekkoatletycznym (SP Węgrów), Paweł Kuć za Wicemistrzostwo Polski w piłce ręcznej (SP Węgrów), Tomasz Wojtasiewicz za Mistrzostwo Mazowsza w szóstkach piłkarskich (SP Nr 3 Łochów) i Paweł Wróbel za Mistrzostwo Mazowsza w Unihokeju (Gimnazjum Łochów).

Struktury powiatowe Szkolnego Związku Sportowego, kierowane przez p. Jana Tempczyka, przeprowadziły w minionym roku szkolnym łącznie 85 zawodów, zorganizowanych dla dwóch kategorii szkół podstawowych (do 100 uczniów i powyżej 100 uczniów) gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zajęte przez szkoły lokaty w zawodach sportowych (od szczebla gminnego po krajowy) są odpowiednio punktowane, co w efekcie daje ranking sportowy szkół. Jak podkreślono był to ostatni rok rywalizacji w takiej strukturze (wynik reformy oświatowej likwidującej gimnazjum).

W poszczególnych kategoriach, pierwszych sześć miejsc przedstawia się następująco:

szkoły  podstawowe (do 100 uczniów) startowało 15 szkół:

1. Kopcie,

2. Trzebucza,

3. Grygrów,

4. Orzełek,

5. Liw,

6. Topór;

szkoły podstawowe (powyżej 100 uczniów) startowało 11 szkół:

1. Nr 3 Łochów,

2. Węgrów,

3. Miedzna,

4. Stoczek,

5. Ostrówek,

6. Nr 1 Łochów;

Gimnazja startowało 14 szkół:

1. Łochów,

2. Sadowne,

3. Liw,

4. Węgrów,

5. Stoczek,

6. Ostrówek;

szkoły ponadgimnazjalne startowało 6 szkół:

1. I LO Węgrów,

2. ZSP Węgrów,

3. NLO Stoczek,

4. ZSP Łochów,

5. ZSP Sadowne,

6. SOSz-W  Węgrów.

Wyróżniającym się szkołom wręczono pamiątkowe puchary, albumy, dyplomy. Szczególne podziękowania od p. Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka złożono p. Janowi Tempczykowi, wybitnie zaangażowanemu w sprawy realizacji kalendarza rozgrywek sportowych szkół, wręczając również pamiątkowe gadżety.

Działalność SZS w istotny sposób wspierają finansowo również sponsorzy, o których także  pamiętano i podziękowano.

Realizacja bogatego kalendarza współzawodnictwa sportowego szkół nie byłaby możliwa gdyby nie coroczna dotacja Samorządu Powiatu Węgrowskiego (20 tys. zł).

Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Węgrowie

Wystąpienie Pana Jana Tempczyka (galeria: 2)
Wystąpienie Członka Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzeja Kruszewskiego (galeria: 3)
Wystąpienie Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Tadeusza Krupy (galeria: 4)