Odsłonięcie pomnika I.J. Paderewskiego

Odsłonięcie pomnika I.J. Paderewskiego

IMG_3689 (galeria: 1)

11 listopada br., mieszkańcy Gminy Łochów w obecności ks. biskupa Tadeusza Pikusa, uroczyście odsłonili popiersie Ignacego Jana Paderewskiego.

Budowa pomnika w tym miejscu ma swoje uzasadnienie, albowiem I. J. Paderewski jak i jego małżonka Helena związani byli z Łochowem i okolicami. W 1919 roku zakupili bowiem majątek Julin, w którym żona wirtuoza założyła Szkołę Hodowli Drobiu i Gospodarstwa Domowego dla dziewcząt. Obecnie murowany pałacyk jest siedzibą Domu Dziecka.

Inicjatywa postawienia pomnika I. J. Paderewskiego zrodziła się już kilka lat temu, w wyniku czego powołano Komitet Budowy. Wśród członków Komitetu znalazł się także Starosta Węgrowski- Krzysztof Fedorczyk. Determinacja wielu ludzi zaangażowanych w ten projekt zaowocowała powstaniem wyjątkowego monumentu, na którym widnieje popiersie wirtuoza, a pod nim napis „Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę”.

Patriotyczne obchody zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Łochowie w intencji Ojczyzny, po której wszyscy zebrani w towarzystwie Orkiestry Dętej z Liwa, uroczyście przemaszerowali w kierunku pomnika. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele samorządu partnerskiego rejonu Kosiv na Ukrainie, duchowni dekanatu łochowskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Wszyscy w symboliczny sposób dokonali odsłonięcia monumentu, a poświęcił go ks.biskup. Zwieńczeniem obchodów było wspólne patriotyczne śpiewanie oraz uroczysta sesja Rady Gminy Łochów.

IMG_3693 (galeria: 2)
IMG_3699 (galeria: 3)