O autyźmie w SOSW w Węgrowie

O autyźmie w SOSW w Węgrowie

Wystąpienie Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie Hanny Kasperowicz (galeria: 1)

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym „SPONiA - Węgrów” byli organizatorami V konferencji na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z autyzmem pt. „Wskaż mi drogę – model kompleksowego wsparcia osób z autyzmem oraz ich rodzin”, która odbyła się 22 listopada 2017 r. w siedzibie SOSW w Węgrowie.  Spotkanie rozpoczęła Hanna Kasperowicz - Dyrektora Ośrodka, która powitała zaproszonych  gości, prelegentów  oraz wszystkich uczestników. Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Węgrowski Krzyszof Fedorczyk, dziękując organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie konferencji. Głos zabrały także Maria Koc Wicemarszałek Senatu RP i Tamara Zacharuk Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego  w Siedlcach.

Uczestnicy wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów, które dotyczyły zagadnień kompleksowego wsparcia osób z autyzmem oraz ich rodzin: „ Autyzm od Kannera do neurobiologii” Marty Kaczyńskiej-Haładyj (UMCS w Lublinie), „Upośledzony czy geniusz? Od Aspergera do sawanta” Jolanty Panasiuk (UMCS w Lublinie), „Mój zwykły, niezwykły syn. Doświadczenia matki Patryka – wychowanka SOSW w Węgrowie” Iwony  Pakieły i Patryka Pakieły, „Wczesna diagnoza i terapia zaburzeń autystycznych w świetle Metody Krakowskiej” Aleksandry Maciejewskiej (UPH w Siedlcach), „System PECS w budowaniu kompetencji komunikacyjnej na przykładzie pacjenta z niepełnosprawnością intelektualna i autyzmem” Łukasza Maja (UMCS w Lublinie), „Uczeń ze spektrum autyzmu w procesie edukacji w placówce ogólnodostępnej i integracyjnej” Marcina Lerki i Anny Skwarki (APS w Warszawie), „Zobacz dziecko nie autyzm – wyzwania i możliwości interwencji w karmieniu terapeutycznym” Moniki Habik (UMed we Wrocławiu), „Idea wolontariatu koleżeńskiego – nowej formy wsparcia młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce” Kingi Wojaczek (Stowarzyszenie Mary i Max).

Celem kolejnej z cyklu konferencji była prezentacja profesjonalnej pomocy nauczycielom i terapeutom pracującym z osobami ze spektrum zaburzeń autystycznych oraz rodzicom dzieci z autyzmem.

Uroczystość uświetnił występ artystycznego Pauliny Chodkowskiej.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk (galeria: 2)