Kolejna wyjątkowa wystawa w galerii "Wiano"

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Kolejna wyjątkowa wystawa w galerii "Wiano"

Drukuj
Kartki świąteczne (galeria: 1)

Ekspozycja prac Małgorzaty Pepłowskiej i Marii Wrzeszcz

W powiatowej galerii „Wiano” zagościła kolejna wyjątkowa wystawa, prezentująca tym razem prace dwóch niezwykle utalentowanych, lokalnych artystek: Małgorzaty Pepłowskiej oraz Marii Wrzeszcz.

Małgorzata Pepłowska to jedna z nielicznych artystek w kraju, która swój talent i plastyczną wyobraźnię realizuje w kilku dziedzinach. Znana jest jako tkaczka dywanów dwuosnowowych, ale poza tym posiada umiejętność wycinania z opłatka miniaturowych dzieł sztuki oraz tworzenia rekwizytów obrzędowych i sztucznych kwiatów z bibuły. Jej bogata twórczość jest silnie związana z kulturą Mazowsza i Podlasia.

Corocznie, pani Małgorzata Pepłowska bierze udział w licznych imprezach, zarówno lokalnych jak i wojewódzkich: jarmarkach, kiermaszach, spotkaniach folklorystycznych, wystawach. Swoją twórczością promuje tradycje podlaskie, a tym samym Powiat Węgrowski( promocja Powiatu Węgrowskiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie). Pani Małgorzata chętnie wypożycza swoje wyroby na różnorodne wystawy tematyczne i regionalne. Prowadzi również warsztaty tkackie współfinansowane przez Samorząd Powiatu Węgrowskiego. Działalność edukacyjną, prowadzi także poprzez organizowanie zajęć regionalnych w szkołach, na których dzieli się swoimi umiejętnościami i wiedzą z uczniami oraz nauczycielami.

W 2012 r. Samorząd Powiatu Węgrowskiego zgłosił panią Małgorzatę do XIII edycji konkursu Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, którego rozstrzygnięcie okazało się sukcesem, gdyż artystka znalazła się w wąskim gronie laureatów.

O ile twórczość pani Małgorzaty jest już dla wielu znana i wielokrotnie doceniona, o tyle prace pani Marii Wrzeszcz jeszcze nigdy nie zostały zaprezentowane szerszej publiczności.

Maria Wrzeszcz od wielu lat tworzy ozdoby świąteczne i okolicznościowe kartki, jednak zaledwie od pół roku tworzy poprzez zwijanie papieru. Jak sama mówi, swoją pasję i wyobraźnię rozwija dzięki pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Węgrowie. Wycinając i klejąc paseczki papieru nie zdawała sobie sprawy, że technika ta ma swoją nazwę- Quilling. Jest to jeden z rodzajów papieroplastyki służący do tworzenia ozdób z wąskich paseczków papieru zwiniętych w kształt sprężyny i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie, zewnętrznych warstw papieru. Dzięki tej technice można zdobić przedmioty wykonane z papieru czy drewna, ale także można dzięki niej wykonywać przedmioty trójwymiarowe. Wbrew pozorom, nie jest to proste, wymaga bowiem niezwykłej zręczności, a przede wszystkim cierpliwości.

Do tej pory aniołki, mikołajki, świeczniki, patery czy inne „ papierowe dzieła sztuki” zachwycały jedynie członków rodziny i znajomych artystki, którzy uświadomili jej, że tak wyjątkową pasją powinna podzielić się z innymi. Jedną z największych i najbardziej czaso- i pracochłonnych ozdób jakie wykonała pani Maria, jest trójwymiarowa Szopka Bożonarodzeniowa. Prace nad jej stworzeniem i dopracowaniem najmniejszych detali trwały ponad miesiąc.

W głowie pani Marii ciągle pojawiają się kolejne pomysły, którym z pełnym zaangażowaniem nadaje coraz to piękniejszekształty, które tak bardzo cieszą ludzkie oko.

Bombka z papieru (galeria: 2)
Figurki i przedmioty z papieru (galeria: 3)
' Świat' z opłatka (galeria: 4)
Kwiaty z bibuły (galeria: 5)
Kotyliony (galeria: 6)
Wycinanka z opłatka (galeria: 7)
Figurki z papieru (galeria: 8)
Kwiaty z bibuły (galeria: 9)
Świecznik z papieru (galeria: 10)
Aniołek z opłatka (galeria: 11)
Wycinanka z opłatka (galeria: 12)
Kwiaty z bibuły (galeria: 13)
Szopka Bożonarodzeniowa (galeria: 14)
... (galeria: 15)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.