Jubileusz 50- lecia Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie

Jubileusz 50- lecia Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie

Przemówienie Marszałka Województwa Mazowieckiego  (galeria: 1)

Rok 2013 jest wyjątkowym czasem dla Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, obchodzi w nim bowiem 50- lecie swojego istnienia. W ubiegły poniedziałek( 10 czerwca 2013r.) uroczyście uczczono zarówno ten jubileusz jak i Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Wśród licznych atrakcji tego dnia, nie zabrakło podróży po węgrowskich zabytkach, zwiedzania Muzeum w Liwie czy interesujących konferencji naukowych. Punktem centralnym obchodów, było jednak uroczyste spotkanie w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury, które zgromadziło wielu zacnych gości na czele z Senatorem RP- p. Sławomirem Preissem, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego- p. Adamem Struzikiem, członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego- p. Janiną Orzełowską oraz Radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego- p. Marią Koc. Przybyli również lokalni włodarze: Starosta Węgrowski- p. Krzysztof Fedorczyk, Wicestarosta Węgrowski- p. Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa- p. Jarosław Grenda, Wójt Gminy Liw- p. Bogusław Szymański oraz przedstawiciele różnych instytucji związanych z Muzeum Zbrojownią. Podczas uroczystości padło wiele słów uznania i podziękowania dla dyrektora Muzeum -p. Romana Postka, który z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymał wyjątkowe odznaczenie za szczególne zasługi dla Mazowsza- medal „ Pro Masovia”.

Po oficjalnych przemówieniach zgromadzeni mieli możliwość wysłuchać czterech wykładów:

1. „Początki i rozwój kolekcji Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie" -mgr Roman Postek
2. „Najstarsze kolekcje zabytków archeologicznych w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie"- dr Wojciech Borkowski
3. „Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i jego rola w ochronie sztuki ludowej Mazowsza" - mgr Robert Piotrowski
4. „Kolekcja plakatu marynistycznego w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie" - mgr Andrzej Kotecki.

Ostatnim punktem uroczystości było zwiedzanie Muzeum w Liwie oraz pokaz rycerski.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie od pół wieku istnieje i działa na terenie Powiatu Węgrowskiego. Od 2009 r. organem prowadzącym dla tej placówki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego( wcześniej był nim Samorząd Powiatu Węgrowskiego).

Zamek książąt mazowieckich w Liwie z XV w. jest obiektem kultury zaliczanym do najcenniejszych zabytków Mazowsza i jedynym zachowanym polskim zamkiem obronnym na wschód od Warszawy na obszarze między Mazurami a Lublinem. Powstałe w 1963 r. Muzeum Zbrojownia jest unikalną placówką nie tylko w skali województwa, ale i całego kraju. Posiada jedne z największych zbiorów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w.

Więcej informacji na http://www.liw-zamek.pl

Zebrani goście (galeria: 2)
Upominek dla Marszałka Województwa Mazowieckiego (galeria: 3)
Liw -zamek (galeria: 4)