Dożynki Diecezjalne 2014

Dożynki Diecezjalne 2014

dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 562 (galeria: 1)

Tegoroczne Diecezjalne Dziękczynienie za plony w diecezji drohiczyńskiej odbyło się 6 września, w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie.

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, który zaapelował o nieustanne dziękczynienie Bogu za szczególne powołanie rolnika. Staje się on bowiem współstwórcą z Bogiem. Troska o ziemię powinna być podstawą, aby człowiek mógł żyć godnie, a nie tylko wygodnie - mówił.

Eucharystię poprzedziła modlitwa prowadzona przez ks. kan. Romualda Koska z Węgrowa. W programie uroczystości znalazła się prezentacja i poświęcenie wieńców dożynkowych, ziarna siewnego, a także wręczenie diecezjalnych odznaczeń zasłużonym dla rolnictwa i regionu.

Medale Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp Tadeusz Pikus przyznał następującym osobom : Alicji i Tadeuszowi Bieniaszom z parafii p.w. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Halinie Cyruch z parafii Kamionna, Elżbiecie Filipek z parafii p.w. Świętego Piotra z Alkantary i Świętego Antoniego w Węgrowie, Renacie Jaszczur – Dębiec z parafii Miedzna, Mirosławie Kowalewskiej z parafii Prostyń, Zofii Maliszewskiej z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Zofii i Janowi Mikołuszkom z parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Janowi Mrozkowi z parafii Kamionna oraz Markowi Soszyńskiemu z parafii p.w. Świętego Piotra z Alkantary i Świętego Antoniego w Węgrowie.

Dożynki przygotowali mieszkańcy parafii Miedzna wraz ze starostą węgrowskim Krzysztofem Fedorczykiem, wójtem Gminy Miedzna Januszem Rutkowskim oraz proboszczem parafii Miedzna ks. kan. Andrzejem Oleszczukiem. Starostami byli : Alina i Ryszard Protaziukowe rolnicy z Wólki Miedzyńskiej.

Przybyli również : minister rolnictwa Marek Sawicki, posłowie : Krystyna Pawłowicz oraz Krzysztof Borkowski, Elżbieta Lanc – członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Maria Koc – radna sejmiku województwa mazowieckiego, starostowie, wójtowie i burmistrzowie z województw mazowieckiego i podlaskiego, służby mundurowe, delegacje instytucji i szkół z pocztami sztandarowymi oraz grupy folklorystyczne. Oprawę muzyczną zapewnił chór z Węgrowa oraz orkiestra dęta z Liwa.

Sposób 74 wieńców dożynkowych jury konkursowe przyznało pierwszą nagrodę twórcom wieńca z parafii Brańsk, drugą nagrodę twórcom wieńca z parafii Ceranów, a trzecią z parafii Dołubowo. Ks. bp Tadeusz Pikus, który wręczył zwycięzcom dyplomy, wyróżnił słownie także wieniec z parafii Liw, ukazujący siewcę.

Dożynki zakończyło symboliczne podzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów i muzyczne spotkanie plenerowe w parku.

Tekst:

ks. Artur Płachno

dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 110 (galeria: 2)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 835 (galeria: 3)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 893 (galeria: 4)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 903 (galeria: 5)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 183 (galeria: 6)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 064 (galeria: 7)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 264 (galeria: 8)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 002 (galeria: 9)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 822 (galeria: 10)
dozynki_diec_droh_miedzna_ksap 817 (galeria: 11)