153 rocznica Bitwy pod Węgrowem

153 rocznica Bitwy pod Węgrowem

W niedzielę 31 stycznia 2016r. odbyły się uroczystości związane ze 153 rocznicą Biwy pod Węgrowem Powstania Styczniowego 1863 roku. Uroczystość była poprzedzona Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie celebrowanej przez Księdza Dziekana Leszka Gardzińskiego. W uroczystościach wzięli udział m.in.: Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Węgrowskiego Lidia Siuchta, Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, Przewodniczący Rady Miejskiej Węgrowa Jacek Antoński, gościem honorowym była prawnuczka Jana Matlińskiego - Pani Stanisława Polcyn, zaproszeni goście i Mieszkańcy Węgrowa. Wśród pocztów sztandarowych był Poczet sztandarowy Starostwa Powiatowego w Węgrowie, a także poczty sztandarowe szkół prowadzonych przez Powiat Węgrowski - I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochowskiego w Węgrowie oraz Poczet Powstania Styczniowego na czele grupy rekonstrukcyjnej Powstańców Styczniowych.
Po Mszy Św. odbyły się uroczystości pod Pomnikiem Bitwy pod Węgrowem Powstania Styczniowego.

Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska podczas swojego wystąpienia przedstawiła znaczenie Bitwy pod Węgrowem w ujęciu historycznym, a także dziedzictwo. Podkreśliła udział uczniów grupy rekonstrukcyjnej Powstania Styczniowego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, którzy od 8 lat w replikach Strojów Powstańczych biorą udział w obchodach Bitwy pod Węgrowem Powstania Styczniowego uświetniając w ten sposób uroczystości. Wiązankę z ramienia Samorządu Powiatu Węgrowskiego złożyły: Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta.

Foto: Urząd Miejski w Węgrowie

Wystąpienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej podczas obchodów uroczystości Bitwy pod Węgrowem. (galeria: 2)
Grupa rekonstrukcyjna Powstania Styczniowego - uczniowie ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. (galeria: 3)
Delegacja Samorządu Powiatu Węgrowskiego: Wicestarosta Halina Ulińska i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta złożyły kwiaty przed Kamieniem - Pomnikiem Powstania Styczniowego. (galeria: 4)