Akcja Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie

6 września br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie odbyła się ósma edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP.
W trakcie akcji czytane były nowele: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.  Jest to wybór tekstów, których wspólnym  jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
Pani Magdalena Olszewska – nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor szkoły oraz pani Urszula Roguska – nauczyciel bibliotekarz, przeczytały odpowiednio fragmenty nowel Władysława Reymonta „Orka” i Henryka Rzewuskiego „Sawa”.
Uczennica Gabriela Szcześnik przeczytała fragment noweli „Dobra Pani” autorstwa Elizy Orzeszkowej, Kinga Marchela przeczytała fragment noweli Marii Konopnickiej „Dym”, Weronika Ksionek przeczytała fragment „Katarynki” Bolesława Prusa, Patryk Wąsowski przeczytał fragment opowiadania „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, Ewa Kowieska przeczytała fragment opowiadania Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony”, natomiast Aleksandra Bałdyga przeczytała fragment noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Artur Kulik
Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Węgrowie