81. Rocznica Zagłady Węgrowskich Żydów

81. Rocznica Zagłady Węgrowskich Żydów

22 września pod Lapidarium znajdującym się przy ul. Berka Joselewicza w Węgrowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. Rocznicę Zagłady Węgrowskich Żydów.

Obchody rozpoczęto odśpiewaniem hymnów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Izraela. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych. Po oficjalnych wystąpieniach zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wysłuchali wzruszającego występu artystycznego uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie.

W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm Maciej Górski, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela z przedstawicielami Samorządu Miasta i Urzędu Miejskiego a także młodzież z węgrowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami,

Organizatorami wydarzenia byli: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Węgrowskiej, Miasto Węgrów i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

81 lat temu - 22 września 1942 r. hitlerowcy przystąpili do likwidacji węgrowskiego getta. W wyniku tych działań zginęło ponad 8 tys. Żydów, z czego ok. 5 tys. to mieszkańcy Węgrowa. W większości zostali oni zamordowani w bestialski sposób w nazistowskim obozie zagłady w Treblince.