80. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 10. rocznica katastrofy smoleńskiej

80. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Wiosną 1940 roku co najmniej 21768 obywateli Polski zostało rozstrzelanych przez NKWD na mocy decyzji władz ZSSR. Zbrodnia katyńska odarła nasz naród z wielu wartościowych istnień. Ofiarami byli żołnierze Wojska Polskiego oraz znaczna część przedwojennej polskiej inteligencji. Śmierć tych osób była i jest niepowetowaną stratą dla naszego narodu. W Katyniu zginęła elita, połowa ówczesnego korpusu oficerskiego Wojska Polskiego i kwiat kultury i nauki polskiej.

70. lat później, miejsce to stało się symbolem jeszcze jednej tragedii w dziejach naszego narodu – katastrofy smoleńskiej. 96 osób na czele z parą prezydencką: Lechem i Marią Kaczyńskimi oraz ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, zginęło w katastrofie samolotu Tu-154 lecąc na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych, której nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego oddaje hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w 80. rocznicę tego brutalnego ludobójstwa, oraz ofiarom tragedii smoleńskiej, w 10. rocznicę katastrofy samolotu Tu-154.

Pokój ich duszom.