80. rocznica powstania Armii Krajowej

powiatwegrowski.pl - Strona główna

80. rocznica powstania Armii Krajowej

Drukuj
(galeria: 1)

Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego wspólnie z przedstawicielami Sejmu i Parlamentu RP upamiętnili przypadającą dziś 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Węgrowie, w asyście Jednostki Strzeleckiej "Niezłomni" Węgrów kwiaty złożyli: Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, major Bogdan Ilczuk, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Członkowie Zarządu Powiatu Tadeusz Kot  i Włodzimierz Miszczak i komendant Jednostki „Niezłomni” Tomasz Staręga.

Armia Krajowa została powołania 14 lutego 1942 r. przez Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych. Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.