78. rocznica zagłady Węgrowskich Żydów

powiatwegrowski.pl - Strona główna

78. rocznica zagłady Węgrowskich Żydów

Drukuj
(galeria: 1)

22 września odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę zagłady Węgrowskich Żydów. Zebrani przy Lapidarium uczcili wydarzenia z 1942 roku, kiedy to niemiecki okupant przeprowadził likwidację węgrowskiego getta a prawie wszystkich jego mieszkańców wywieziono do Treblinki i tam zgładzono.

Obchody rozpoczęto odśpiewaniem hymnów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Izraela. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych. Po oficjalnych wystąpieniach zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wysłuchali wzruszającego występu artystycznego uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie.

W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm Maciej Górski, dyrektor biura Senator Marii Koc – Michał Piotrowski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Członek Zarządu Powiatu Artur Lis, Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, Wiceburmistrz Węgrowa Halina Ulińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska wraz z radnymi, delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej na czele z Prezes Agnieszką Zarzycką  a także uczniowie z węgrowskich szkół podstawowych.

Organizatorami wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej i Miasto Węgrów.

 

Węgrowskie Lapidarium, znajdujące się przy ul. Berka Joselewicza, powstało z projektu inż. Wiesława Ratajskiego w 1981 roku. Składa się ono z dawnych macew zniszczonego przez Niemców kirkutu-cmentarza ( ok. 400 nagrobków). Na jego terenie znajduje się też pomnik żydów węgrowskich, odsłonięty w 40 - tą rocznicę likwidacji węgrowskiego getta, na którym umieszczono inskrypcję w języku polskim i hebrajskim: "Pamięci Żydów węgrowskich, zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1944" (hebr., Pamięci Żydów gminy Węgrów zabitych przez nazistów w latach Zagłady 1939-1944). Na cokole wyryto napis: "Nie zabijaj". Po bokach ustawiono zachowane nagrobki. Pomnik odsłonięty we wrześniu 1982 r., jest wyrazem pamięci o ludności żydowskiej, będącej przez wiele wieków częścią społeczeństwa miasta.

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.